ג'קי לוי ועירן צנחני. צילום: אריק סולטן
ג'קי לוי ועירן צנחני. צילום: אריק סולטן

ג'קי לוי ועירן צנחני מגיעים לתיאטרון תמונע

ג'קי לוי מדבר על המופע "בול בפוני", שמגיע לתיאטרון תמונע בתל אביב, ומציע מבט מפוכח ומשועשע על שנות ה-70
רותי בוסידן | 21.02.2022

לקראת המופע הקרוב של "בול בפוני" במוצ"ש 5.3 בתיאטרון תמונע בתל אביב, המציע מבט מפוכח ומחווה לשנות ה-70, קיים תל אביב אונליין שיחה עם האמן והפרפורמר, ג'קי לוי. שמענו ממנו כיצד נוסטלגיות, שהקסימו בני הנוער בשנות ה-70 (סטיב אוסטין, סטארסקי והאץ') נראים כיום די מגוחכים. יחד עמו יופיע המוזיקאי עירן צנחני.

ג'קי לוי מגדיר את שנות ה-70' באופן הבא: "המוזיקה באותה תקופה הייתה טובה אבל האוכל היה על הפנים. אחרי שסיימנו להקים את המדינה, לייבש את הביצות, לדבר בעברית ועוד, הגיע הזמן לכבוש את העולם אחרי שניצחנו לפחות 3-2 מלחמות. הרבה אנשים מגיבים למופע שלנו כאילו זה פרץ נוסטלגיה. כשאומרים נוסטלגיה מתכוונים לכך שהיינו רוצים להחזיר את כל מה שחווינו, אבל למען האמת המופע מציע מבט מפוכח ומשועשע על אותה תקופה".

ג'ק לוי מספר כי הרעיון למופע צץ במוחו בעקבות הקורונה ובעקבות החיבור המוזיקלי המוצלח שעשה לו מפיק המופע, צפריר קום, עם המוזיקאי והזמר עירן צנחני. "לאחר שהילדים עברו ללמידה מרחוק בתקופת הסגרים התחלנו להעסיק אותם וכך הוצאנו מהבוידעם ביוטיוב כל מיני דברים שגדלנו עליהם בשנות ה-80' וה-70'. חלק מהדברים הקסימו את הילדים וחלקם הצחיקו אותם. מהר מאוד הדברים פשוט התחילו לזרום לכיוון מופע של שעה ו-40 דקות, שהופתענו לגלות שיש לא מעט אנשים שהגיעו לצפות בו כבר שלוש פעמים במקומות שונים ברחבי הארץ. המילה הנכונה עבורו היא חגיגה, כי הקהל לא מגיע לצפות אלא להשתתף במשהו שחוגג דבר".

ג'קי לוי מודה כי דברים נוסטלגיים שהקסימו את הילדים והנערים בשנות ה-70' נראים כיום די מגוחכים. "כך למשל, כל סבתא יכולה לנסוע היום עם ההליכון החשמלי מהר יותר מהמרדפים של סטארסקי והאץ' עם רכבם המפורסם. זה עשור שהתחיל עם גולדה מאיר כראש הממשלה והשיר 'בלדה לחובש' ששר יהורם גאון והסתיים עם בגין כראש הממשלה ועם להקת תיסלם. בשנת 1970 היה גם בליגה הלאומית שחקן במכבי או בהפועל ירושלים שזרק לסל 'זריקת סבתא'. עד מלחמת יום הכיפורים מפקדי המטכ"ל היו גיבורים לאומיים, שהיינו מכירים את כולם בשמות ובדרגות והיינו תולים ביום העצמאות את התמונות שלהם בבתים. במופע אני גם מספר את הזווית שלי כילד, שקיבל משימה מנציג של הג"א: לצבוע יחד עם החברים שלו בצבעים כהים פנסים של רכבים פרטיים".

ג'קי לוי ועירן צנחני. צילום: סהר חליפה

ג'קי לוי ועירן צנחני. צילום: סהר חליפה

החיבור של ג'קי לוי עם עירן צנחני החל בפסטיבל מספרי הסיפורים, שבו הופיעו ג'קי וגם ההרכב המוזיקלי של האחים צנחני. ג'קי: "האחים צנחני אוהבים מאוד לשיר וכל כך ורסטיליים, כך שזה לא משנה אם מדובר באירוע על לוחמי הקומנדו או של אנשים שסובלים מטחורים. קל יותר להדליק את עירן לגבי אירוע סנבטיז, כי זה היה עשור עם הרבה כריזמה שהתבטא בסגנון השירה, בסטייל של ההופעה ובחידושים שנולדו. כבר משני מופעי ההרצה שעשינו היה לנו ברור שהכיוון שלנו טוב ושיש לנו חיבור מעולה, ממש כמו בין דוד וגוליית".

עירן צנחני עדיין זוכר את עצמו כילד מקליט שירים מתקליטים לקלטות ואת מכשיר הטלפון הקווי, שאליו היו מחברים כבל באורך של כמה מטרים כדי שיגיע לחדרים המרוחקים, ממש כמו טלפון אלחוטי. צנחני: "הסיפורים שיש לי ולג'קי על אותה תקופה לא נגמרים אף פעם. באותה תקופה הייתי 'תולעת ספרים' וקראתי כמה פעמים סדרות ספרים כמו: חסמב"ה, החמישיה הסודית, חמישיית הבלשים והכלב ועוד. גם בי מפעפעת תקופה נוסטלגית זו, וכבר בהופעות קודמות שלי ניגנתי שירים מאותה תקופה, כולל מחרוזת שירי הילדים שאני מנגן ב'בול בפוני' שאותה התחלתי לנגן באופן מקרי".

לדברי צנחני, כיום אנו חיים בתקופה של שפע מטורף ויש הכל מהכל אבל הדברים הרבה יותר סתמיים מערכם האמיתי. "אז תמונת הילד הבוכה הייתה אישיו. אני נוסטלגיונר ולפעמים אני צריך להיפטר מדברים ישנים שאני שומר אצלי. לא מזמן קניתי טלפון חוגה ישן בשביל המופע. יש לי הרבה געגועים לתקופה הזאת, שבה היו שקט אמיתי ותמימות ואף אחד לא רדף אחריך".

המופע "בול בפוני" יתקיים במוצ"ש 5.3 בשעה 22:00 בתיאטרון תמונע בתל אביב.

 

 

 

 

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.