שירות נעים סופ"ש בת"א בשבת. צילום: כפיר סיון
שירות נעים סופ"ש בת"א בשבת. צילום: כפיר סיון

השרה מיכאלי, אל תיקחי לנו את הספונטניות (וחוש ההומור)

אם הנסיעה בתחבורה ציבורית בשבת תתאפשר רק בהזמנת מקום מראש - ולא תתאפשר כאשר אנו מחליטים ספונטנית "לקפוץ" לחוף הים - איך אפשר לצפות מהציבור לזנוח את הרכב הפרטי?! טור אישי מאת איתי בכר
איתי בכר | 05.01.2022

הבוקר פורסם כי שרת התחבורה, מרב מיכאלי צפויה, לחתום על תקנות תעבורה חדשות שיאפשרו לרשויות המקומיות לגבות תשלום על שירותי ההסעות שהן מפעילות בסופי השבוע. התקנות פורסמו להערות הציבור, ובקרוב הן יועברו לחתימת השרה – וייכנסו לתוקף. מדובר בבשורה של ממש לציבור החילוני בישראל: החוק בישראל מונע לגבות תשלום על הסעות בשבתות (מלבד מוניות), ורק עיריות מהמרכז יכולות לאפשר לעצמן כלכלית להפעיל מערך היסעים בשבתות ובחגים ללא תשלום. עם כניסתן לתוקף של התקנות החדשות, יוכלו עוד עיריות ורשויות מקומיות להציע שירותי הסעות בשבתות לתושביהן.

בסופו של דבר, כל רשות מקומית מכירה הכי טוב את הצרכים של תושביה, ואנו רואים זאת גם בשטח – קווי האוטובוסים של ״נעים בסופ״ש״ יעילים ונוחים ממרבית הקווים שפועלים בימי חול, פשוט כי הרשות המקומית היא זו שקובעת את המסלול. בנוסף, התקנות יאפשרו להציע תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות, ואילו בערים החרדיות תכובד השבת. עיריות גדולות יכולות להגדיל ראש וגם להקים מערך היסעים בין-עירוני (נניח קו תל אביב-חיפה), ומחיר הנסיעה יותאם לאורכה.

נעים בסופ״ש. צילום: כפיר סיון, באדיבות עיריית תל אביב יפו

נעים בסופ״ש. צילום: כפיר סיון, באדיבות עיריית תל אביב יפו

אולם, בתוך התקנות החדשות מסתתר לו פרט קטן – והרסני. לפי הפרסום, הנסיעות יתאפשרו רק לנוסעים שהזמינו מקום מראש באמצעות אפליקציה או אתר אינטרנט. החלטתם באופן ספונטני ללכת לים? אם לא הזמנתם מקום מראש, תאלצו להישאר בבית. מתקשים לתפעל את הסמארטפון? תתקשרו להזמין מונית. נגמרו לכם התירוצים להבריז מארוחות שישי? הפעם דווקא נחת לידכם תירוץ מושלם.

במשרד התחבורה אוהבים לציין שהתקנות החדשות יאפשרו לתושבים לזנוח את הרכב הפרטי ולעבור לתחבורה הציבורית. בדיחה טובה. עיקרון הספונטניות הוא קריטי במעבר לתחבורה ציבורית. כיצד ניתן לצפות מהציבור לוותר על הספונטניות של הרכב הפרטי, ולתכנן מראש את כל סוף השבוע? לא סתם בכל סקר שנעשה, משתמשי התחבורה הציבורית הצהירו שהאמינות חשובה להם יותר מהנוחות. איך אפשר לתת אמון בתחבורה הציבורית, אם אני נדרש להזמין אליה מקום מראש? מספיק שתתעכבו בדקה אחת – והאוטובוס יחלוף בתחנה ותישארו ללא מקום באוטובוס הבא.

שרת התחבורה, מירב מיכאלי – עדיין לא מאוחר. במקום לשחרר סיסמאות על ״תחבורה ציבורית בשבת״ מבלי להתכוון לכך – יש בכוחך לעשות צעד שבאמת יכול להוביל לשיפור בחיי משתמשי התחבורה הציבורית בישראל. אוטובוס לא צריך טכנולוגיה, אלא רק אנשים שיסעו בו.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.