עצירת העבודות בעמק הנרקיסים. צילום: דוברות עיריית רמת השרון
העבודות בעמק הנרקיסים. צילום: דוברות עיריית רמת השרון

הופסקו העבודות בעמק הנרקיסים בגבול ת"א-רמה"ש

לאחרונה התברר כי קבלן החל לשפוך באזור אלפי קוב עפר. צוותים של שתי העיריות הגיעו היום (ראשון, 1.10) למקום ועצרו את העבודות. מדובר בשטח טבעי המשמש גם לניקוז מים, כך שהמשך העבודות עלול היה להוביל להצפות ברמת השרון וצפון תל אביב
מערכת תל אביב אונליין | 01.10.2023

עמק גלילות המכונה "עמק הנרקיסים", נמצא ממש בגבול בין תל אביב לרמת השרון. בעוד שרוב הנרקיסים במישור החוף נכחדו, בעמק גלילות הם נשמרו בזכות האיסור שחל על בנייה באזור בתקופה שמתקן פי גלילות פעל בסמוך.

אולם עתה, חלקים מהעמק כוסו בעפר ובפסולת חקלאית. מלבד הפגיעה בטבע קיימת גם סכנה נוספת, שעבודות במקום עלולות לגרום להצפות באזור, בין היתר בנתיבי איילון.

מדובר בשטח טבעי המהווה שדה חקלאי, שבעבר עובד על-ידי הכפר הירוק ובו כ-1,000,000 פקעות של נרקיסים. לפני כמה שנים ערכה החברה להגנת הטבע סקר טבע מפורט בשטח, שהתמקד באזור חורשת דרזנר ומערות אפקה, המכונה אקו פארק גלילות. הסקר היה מיועד לבחון ולאתר את השטחים הערכיים בתחום האזור המיועד לבנייה, והוא שימש בחלקו את מוסדות התכנון, כדי לסמן את השטחים המיועדים לשימור.

העבודות בעמק הנרקיסים על גבול תל אביב ורמת השרון

העבודות בעמק הנרקיסים. צילום: דוברות עיריית רמת השרון

במסגרת תוכניות בינוי במרחב, חלק משמעותי מהשטח עתיד להישאר כשטח פתוח לשימור במרחב התוכנית, כולל שמירה קפדנית על פקעות הנרקיסים.

בנוסף, מזה עשרות שנים משמש האזור כשטח הצפה והשהייה של מי נגר מבחינת ניקוז. אולם לאחרונה התברר כי קבלן החל לשפוך בעמק הנרקיסים אלפי קוב עפר, במסגרת עבודות חקלאיות במקום.

ברשות ניקוז ירקון הסבירו על הסכנות שעלולות להתרחש אם המקום ייפגע: "המקום מבחינה הידרולוגית ואקולוגית הוא מאוד רגיש. המקום יושב על פשט הצפה של נחל אחיה ומאגם 500 אלף קוב. זו כמות אדירה של מים. אם לא יהיה שם את הפשט, המים יגיעו למקומות אחרים וישנה סכנה מיידית לשכונות הצפוניות של תל אביב, כמו רמת אביב. זה יכול לגרום גם לחסימה של נתיבי איילון, ביציאה לכביש 5".

לאחר שעיריית רמת השרון הוציאה צו הריסה והפסקת עבודה ונעלה מספר פעמים את שערי המתחם שנפרץ, הבוקר (ראשון, 1.10) הגיעו כוחות מטעם עיריית רמת השרון ועיריית תל אביב-יפו כדי לבצע את הצווים, להחזיר את המצב לקדמותו ולעצור את העבודות במקום.

עצירת העבודות בעמק הנרקיסים. צילום: דוברות עיריית רמת השרון

עבודות בעמק הנרקיסים. צילום: דוברות עיריית רמת השרון

ראש עיריית רמת השרון אבי גרובר ציין: "העבודות בעמק הנרקיסים מסכנים את תושבי רמת השרון ותל אביב, אך המדינה משכה ידיה מהטיפול. לכן בשיתוף פעולה בין הערים עצרנו הבוקר את העבודות ונחזיר את המצב לקדמותו בימים הקרובים. תודה לרון חולדאי ראש עיריית תל אביב יפו על שיתוף הפעולה. עיריית תל אביב יפו הייתה הגוף היחיד שנרתם למשימה ושיתף פעולה".

העבודות בעמק הנרקיסים על גבול תל אביב ורמת השרון

העבודות בעמק הנרקיסים. צילום: דוברות עיריית רמת השרון

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *