כיכר המדינה. צילום: אנדי איז'ק
כיכר המדינה. צילום: אנדי איז'ק

תושבי כיכר המדינה נאבקים נגד בניית בית ספר במקום פארק

עיריית תל אביב פרסמה ביולי 2021 מסמך יידוע לציבור על כוונתה להקים בית ספר יסודי חדש ומתנ"ס גדול בכיכר המדינה, צמוד לשלושת מגדלי המגורים, שניבנים בכיכר. תושבי הכיכר יוצאים למאבק נגד בניית מבני החינוך על חשבון פארק ירוק: "בגלזגו מנסים להציל את העולם מהתחממות האקלים, ועיריית תל אביב יפו עוקרת עצים"
רותי בוסידן | 02.11.2021

קבוצת תושבים, המתגוררים סמוך לכיכר המדינה, התארגנו לאחרונה במטרה "להציל את כיכר המדינה" מן הבנייה הצפויה של בית ספר יסודי ומתנ"ס חדשים במרכזה. לטענתם, למרות שהובטח להם על ידי העירייה כי לא ייבנו מבנים נוספים מעבר לשלושת גורדי השחקים שצפויים לקום בכיכר על ידי יזמים פרטיים, לאחרונה התברר להם כי העירייה מתכוונת לבנות בית ספר ומרכז קהילתי בכיכר המדינה, מה שלדבריהם יהווה גזר דין מוות לכיכר. התושבים מעוניינים שבמקום מוסדות חינוך יהיו בכיכר שטחים ירוקים, והם אף הקימו קבוצת פייסבוק שמרכזת את המאבק הציבןרי שלהם, שנקראת "מצילים את כיכר המדינה".

פריחה בכיכר המדינה. צילום: אנדי איז׳ק

פריחה בכיכר המדינה. צילום: אנדי איז׳ק

לטענת ועד הפעולה של התושבים, "כרגע מתבצעת בנייה של שלושה מגדלים בכיכר המדינה שנבנים על ידי קבלנים פרטיים. במקור תוכנן שהאזור מסביב לבניינים יהיה ירוק והעצים, שהיו בכיכר במשך הרבה מאוד זמן, יישארו. גילינו לאחרונה שהעירייה מתכננת לעקור את רוב העצים ושבמקום הירוק שהובטח לנו תהיה בנייה כולל בית ספר גבוה ומרכז קהילתי. המטרה שלנו היא לערער על ההחלטה של העירייה ולוודא שישאירו את כיכר המדינה ירוקה כפי שהובטח לנו במקור. המטרה של הקבוצה הזאת היא להציל את כיכר המדינה".

כיכר המדינה ממרפסת אחת הדירות כיום. צילום: פרטי

מבט על כיכר המדינה ממרפסת דירה. צילום: פרטי

עיריית תל אביב יפו פרסמה ביולי 2021, באמצעות חברת הבת שלה "עזרה וביצרון", מסמך "יידוע לציבור" שבו היא פירטה את התוכנית החדשה להקים בית ספר יסודי ומתנ"ס גדול בצמוד לשלושת מגדלי המגורים הניבנים בכיכר המדינה. במסמך היידוע לציבור, מציינת העירייה כי יש גידול של כ-5.5% בכמות הילדים בתל אביב יפו מדי שנה, ועד לשנת 2026 צפויים להתגורר בעיר 27.4% יותר ילדי בית ספר יסודי, מאשר כיום. מדובר בתוספת של 7,000 ילדים לבתי הספר היסודיים בתל אביב יפו בחמש השנים הבאות, רבים מהם במרכז ובצפון העיר. "צרכי היסודי ברובע 4", שהוא הרובע בו נמצאת כיכר המדינה, נכתב בתוכנית שפרסמה העירייה, "גדולים מאוד וצפויים להמשיך ולגדול".

עץ בכיכר במדינה. צילום: אנדי איז׳ק

עץ בכיכר במדינה. צילום: אנדי איז׳ק

עוד נכתב במסמך היידוע שפרסמה העירייה, שכיום ילדים מרובע 4 לומדים גם ברובע 6, בבית הספר ביכורים וגבעון, אך כמות הילדים ברובע 6 צפוייה לגדול גם היא ולכן זהו פתרון זמני. במקביל, ברובע 4 יש גם גידול בצורך בחינוך ממלכתי ובחינוך מיוחד. לטענת העירייה, הקמת בית הספר היסודי המתוכנן להיבנות בכיכר המדינה, תבטיח מענה למחסור בכיתות יסודי באזור כיכר המדינה עד שנת 2030.

מראה שלא נראה בעתיד. צילום: אנדי איז'ק

מראה שלא נראה בעתיד. צילום: אנדי איז'ק

שולמית בליך, תושבת השכונה ופעילה במאבק, מציגה את הצד השני של המטבע: "מדובר על פארק בגודל 40 דונם בערך, פארק עירוני משמעותי לכל דבר. העיר כולה, הכרך הגדול צפוף והולך ומזדהם. אנחנו בפתחו של משבר אקלים שרק ילך ויגדל ותל אביב הכריזה על מלחמה במשבר האקלים. מה שקורה כאן זה בדיוק ההפך מההכרזה המקורית שלה. זה יוצר חוסר אמון. ברמה המהותית, הסתירו מאתנו מידע. אנחנו ביוזמתנו פנינו למנהל קהילה ב-2019 והציגו לנו את נתוני הפארק שמתוכנן. אמרו לנו שיידעו אותנו אם יהיה שינוי אבל בפועל אנחנו יידענו אותם קודם. אחר כך לא היה עם מי לדבר. בוועדה המקומית אמנם הסכימו שתהיה נציגה מטעמנו, אבל בפועל לא התייחסו אליה ברצינות. יש אלטרנטיבות לבית הספר המדובר ולמרכז קהילתי של ארבע קומות, ובכל זאת העירייה דוהרת לזה. לא חסרים מקומות לחוגים באזור כיכר המדינה ויש מרכז ספורט ענקי קרוב – אבל שטחים ירוקים ללא מבנים, שבהם אפשר להתכנס ולטייל וגשם יכול לחלחל לאדמה ולמנוע הצפות, אלה חסרים מאוד באזור כיכר המדינה בפרט ובתל אביב בכלל. זה מצב מאוד מאכזב ומתסכל".

עצים בני עשרות שנים בכיכר המדינה עומדים להיעקר. צילום פרטי

עצים בני עשרות שנים בכיכר המדינה עומדים להיעקר. צילום פרטי

תושבת נוספת המעורבת במאבק אמרה לתל אביב אונליין: "במשך שנים נלחמו פה שלא תהיה בנייה בכיכר אבל המאבק נכשל ועומדים לקום שלושה גורדי שחקים ענקיים בצד אחד של הכיכר. בחצי השני היה אמור לקום פארק עם אגמים מלאכותיים וירק יפיפה ובפועל מה שקורה זה  שהסתירו מאתנו מה באמת קורה מאחורי הקלעים, ויום אחד קמנו עם הידיעה שהעירייה הולכת להקים בית ספר  ענק ומתנ"ס ענק. העירייה הגישה בקשה לרישיון לעקור כמעט את כל העצים שהיו בכיכר, והיו  הרבה עצים, כך שהולך להיות פה מפגע אקולוגי מחריד. זה גומר את הכיכר לחלוטין. לא תהיה ריאה ירוקה יותר באזור זה של תל אביב, וזה מאוד עצוב. לכן החלטנו  להילחם בעניין הזה. עיריית תל אביב יפו עוקרת עצים בזמן שבוועידה בגלזגו מנסים להציל את כדור הארץ מהתחממות. הם כבר התחילו לעקור עצים בני עשרות שנים. זאת פשוט קטסטרופה. אין יותר מדי ירוק בתל אביב ועכשיו לקחו את הריאה הירוקה היחידה שהייתה פה".

 

 

 

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

זוועה מה שקורה בתל-אביב בכלל ובכיכר המדינה בפרט!

בושה לעירייה ולמחלקת התכנון הכושל!
הפארק בככר המדינה צריך להישאר שטח פתוח. יש מספיק פתרונות למוסדות חינוך

גם לילדים האזור שלנו ברובע 4 לצופים משבט דיזינגוף צריך שיהיה שטח פתוח לפעילות לשחק בו.
כמו בכל אזור ובכל עיר נורמלית.
זו טעות ובכיה לדורות שבגללה חולדאי יחשב להורס ומחריב העיר. במקום לראש עיר טוב.
התכנון שם של בית הספר קטסטרופלי ותוקע את כל השטח.
לידיעת המתכננים והמעורבים בנושא. המחדל יהיה על מצפונכם ועל עתידכם המקצועי!!

אבל העיקר שחולדאי מתפאר במסמך תוכנית ההערכות למשבר האקלים המפואר שהוציא בשנה שעברה. מסמך שבו כמעט כל ההמלצות מופרות ע״י תוכנית הבנייה בכיכר המדינה