תושבי כפר שלם המפגינים מול בית חולדאי. צילום: פרטי
תושבי כפר שלם המפגינים מול בית חולדאי. צילום: פרטי

מפגיני כפר שלם לתושבי הצפון ת"א: נמשיך להפגין מול בית חולדאי, כי אין לנו ברירה

תושבי כפר שלם המפגינים מול בית חולדאי "מבינים ללבם" של שכניו - אך לא מתכוונים לחדול. מורי עורקבי, בן 22, דור שלישי בכפר: "אני לא מוכן שסבתא שלי תגורש מהבית שלה כמו שגירשו את ציונה מגבעת עמל". תגובת העירייה: "התושבים קיבלו תנאי פינוי-פיצוי מרחיקי לכת"
רותי בוסידן | 21.11.2021

בשבועות האחרונים מפגינים תושבי שכונת כפר שלם ערב ערב מול ביתו של רון חולדאי ראש עיריית תל אביב-יפו בשכונת תל ברוך החדשה, במחאה על צווי הפינוי שיש כנגדם ושיופעלו ככל הנראה בקרוב. ההפגנות הרועשות מעוררות כעס בקרב תושבי השכונה שסובלים מרעש הרמקולים והזמבורות שמפעילים המפגינים, כפי שנחשף ב"תל אביב אונליין". כעת, בעקבות הפרסום מבהירים המפגינים כי הם "מבינים ללבם של התושבים" אך טוענים מנגד כי אין להם ברירה. "מה הם רוצים? שאוותר על הבית שלי?", שואל מורי עורקבי, בן 22, דור שלישי בכפר שלם.

הפגנות תושבי כפר שלם מול בית חולדאי. צילום פרטי

הפגנות תושבי כפר שלם מול בית חולדאי. צילום פרטי

תושבי כפר שלם בתל אביב, ששאלת בעלותם הרשמית על הקרקעות עליהן הם מתגוררים נמצאת במחלוקת מאז שנכנסו אליהן ב-1948, עלתה פעמים רבות במהלך השנים – ומאז ניטש ויכוח לגבי זהות הזכאים לפיצויים וגובהם של הפיצויים האלה. תושבי השכונה מוחים בין היתר על החלטת מועצת מקרקעי ישראל, שתפצה את המשפחות בסכום כולל של עד 750 מיליון שקלים. על פי הקריטריונים שאושרו, הפיצויים ינועו בין 1.39 ל-1.75 מיליון שקלים לראשי המשפחות, לילדיהם פיצויים קטנים יותר, ובין 330 ל-650 אלף לנכדים, המהווים 80% מהזכאים.  אחת הטענות המרכזיות שנשמעות מצד המפגינים היא שמחיר הפיצוי שהוצע הוא לא ריאלי מאחר ומחירי הדירות באזור מתחילים בשני מיליון שקלים. מבחינת התושבים מדובר למעשה על זריקת של התושבים לרחוב.

מורי עורקבי בן ה-22 שפעיל במאבק מספר: "המתווים האלה היו מאז משנולדתי. כל פעם בא מישהו חדש עם מתווה חדש. בעיקרון מתעללים בנו. בתור ילד אני זוכר שהיינו עם צווי הריסה כל יום ראשון ושני. אף פעם לא ידעתי אם הבית שלי ייהרס או לא. תחשבי מה זה עושה לילד. יש לי חמישה אחים. היינו ישנים בחדר אחד כי כל הבית היה שבור ופרוץ  בגלל צווי הריסה. המטרה היא להתיש אותנו. עיריית תל אביב עושה הכל כדי להתעלל בנו. כספי הפיצויים שהם מציעים מתאימים ללפני שני עשורים. בסכומים שהם מציעים אי אפשר לקנות כלום. בפועל מדובר על מאות אנשים שהולכים להיזרק לרחוב. סבתא שלי בת שבעים פלוס – גם אם יביאו לה מיליון ומאתיים שקל אין לה מה לעשות עם זה. שולחים אנשים לעוני.  לא רוצים לתת לנו את הרווח העצום שיהיה מהאדמות האלה למרות שיש החלטה שכל הרווח הולך לתושבים".

והוא מוסיף: "מובילים קו נגדנו כאילו אנחנו פלשנו. הביאו אותנו לפה ב-48' על ידי השלטונות היהודים כשהקרקע הייתה לא ראויה למגורים כדי שנגן מפני הערבים, אבל 'הכושי עשה את שלו והכושי יכול ללכת'. לנו לא עשו הסדרה כמו שעשו בכפר טרומן או בקיבוץ גליל ים, או כמו שעשו לבדואים בנגב.  יש כאן הרבה תושבים מוחלשים שמנסים לקחת להם את הבית בדיוק כמו מה שקרה בגבעת עמל.  דמנו מותר.  בסופו של יום הם הולכים לפנות אותנו בלי כלום. כרגע הם רוצים להוציא אנשים לרחוב. אנחנו לא מעניינים אותם.  צריך להבין שאנשים לא יתפנו מפה בשום מצב".

מה אתה עונה לתושבים שטוענים שההפגנות שלכם מפריעות להם?

"אנחנו מנסים להסביר את המצוקה שלנו אבל הם מקללים אותנו. אנחנו מסבירים להם שאנחנו חייבים להפגין. זה לא נעים לי שזה מפריע לאנשים אבל מה הציפייה שנעשה בסיטואציה כזאת? מה אני אמור לעשות אם לא להפגין? אני חייב להפגין כדי להגן על הבית שלי ואם אצטרך להפגין כל יום אני אעשה את זה. אני לא מוכן שסבתא שלי תגורש מהבית שלה כמו שגירשו את ציונה מגבעת עמל. הם הולכים לבנות דירות בשווי מיליארדים ולא יכולים לפצות אותנו. תתנו לנו בית מול בית. אל תזרקו אותנו לרחוב. עשינו צבא, אנחנו משלמים מסים, למה לא מגיע לנו הסדר הוגן?  אני סטודנט למשפטים ולא מצליח ללמוד. כל הזמן ישנה תחושת מועקה עקב הידיעה שהבית שלך בסנת הריסה. אין לנו ברירה אלא לנסות להציל את הבתים שלנו. יש פה 2,000 איש שהולכים להיזרק לרחוב. זה סיפור טרגי".

מורי עורקבי, דור שלישי בכפר. צילום: פרטי

מורי עורקבי, דור שלישי בכפר. צילום: פרטי

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "מתווה הפיצויים לפינוי שכונת כפר שלם נקבע על ידי מועצת רשות מקרקעי ישראל, ואושר כחוק על ידי שרי האוצר והשיכון לאחר דיונים רבים שנעשו לאורך שנים על ידי מטה הדיור במשרד האוצר. קריטריונים אלה אף שופרו בהחלטת מועצת הרשות. יש להדגיש כי העיקרון שהנחה את המדינה הוא משק סגור – קרי ההכנסות ישמשו לטובת פיצוי הזכאים. מדובר בקריטריונים מרחיקי לכת וחסרי תקדים, המבטיחים לתושבי השכונה תנאי פינוי שחורגים מכל מה שהיה מקובל ומקובל כיום בפינוי של מתחמים דומים, כאשר כמובן יש הכרה בפיצוי גם לדורות השני והשלישי. זו החלטה ראויה וישימה, שתאפשר להוציא את הפרויקט מהקפאון שבו הוא מצוי כבר קרוב לשני עשורים. העירייה וחלמיש משוכנעות בכך שהרוב המכריע של תושבי השכונה יאמצו את ההחלטה ויחתמו על הסכמי הפינוי במתווה שנקבע. נוסיף כי לא נעשתה אלינו פניה למפגש אך חשוב להבין כי הסמכות לקביעת קריטריונים הינה בלעדית בידי המדינה, מועצת רשות מקרקעי ישראל ובאישור שר השיכון ושר האוצר".

מור עורקבי השיב לתגובת עיריית תל אביב: "מתווה הפיצויים אשר הוסכם לגבי כפר שלם נעשה תחת מחטף ללא ידיעתם/הסכמתם של תושבי/ועד כפר שלם. ראייה לכך היא שנעשו פגישות עם שר השיכון והבינוי בנוגע לביטול ההחלטה וההפגנות נגד המתקיימות כיום. הרוב המכריע היחידי שקיים בכפר וזה אומר כל הכפר בשלמותו היא לבטל את ההחלטה. עיריית תל אביב מעולם לא הייתה לטובת תושבי כפר שלם. מאז ומעולם וגם נכון לרגע זה עיריית תל אביב שולחת צווי סילוק לתושבים שהמדינה הושיבה. העירייה, במקום לרוץ ולבצע מחטפים של החלטות נגד הכפר, יכלו לשבת עם התושבים ולהסתכל להם בעיניים ולהבין מי יושב מולם ולא להתנהג אלינו כאל שקופים. להזכיר לכל הנוגעים בדבר, עיריית תל אביב אחראית על הפינויים ביחד עם חלמיש ככה שתמימים הם לא, כפר שלם הינו כפר שהמדינה הושיבה בו את התושבים. נקודה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.