המפגינים נגד הריסת פארק התחנה. צילום: באדיבות המפגינים
המפגינים נגד הריסת פארק התחנה. צילום: באדיבות המפגינים

תושבי נווה צדק יצאו להפגין נגד הריסת הגינת השכונתית

תוכנית חדשה תקים בנייני מגורים ומלונות סמוך לנווה צדק - ועל חשבון הגינה הגדולה של השכונה. התושבים יצאו למאבק נגד הריסת הפארק, וגם סגנית ראש העיר הגיעה לתמוך
איתי בכר | 27.12.2021

כ-250 איש הפגינו שלשום (שבת, 25.12.21) נגד תוכנית המתאר החדשה לשכונת מנשייה. המפגינים מתנגדים לבנייה על שטח גינת מנשייה, הקרויה בפי התושבים ״פארק התחנה״ בשל סמיכותה למתחם התחנה. המפגינים נשאו שלטים הנושאים את הסיסמאות ״מצילים את הפארק״, ״אין לנו גינה אחרת״ ו״תנו לנשום בעיר הזאת״. בין המפגינים נצפתה גם סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה בעירייה מיטל להבי.

התכנית, תא/4408, מתפרסת על כ-120 דונם בין רחוב קויפמן במערב, פארק המסילה בדרום, רחוב ברנט במזרח ורחוב שנקר בצפון. מטרת התוכנית היא להשלים את הרצף העירוני שהיה קיים בעבר בין השכונות הסובבות את האזור: צפון יפו, נווה צדק, המושבה האמריקאית-גרמנית ופלורנטין. שכונת מנשייה ההיסטורית, שהייתה השכונה הצפונית ביותר של יפו, נחרבה עם קום המדינה ובשטחה הוקם פארק צ׳ארלס קלור ומתחם בית הטקסטיל.

התוכנית כוללת פריסת רחובות חדשים, בנייה של כ-640 יחידות דיור וכ-750 חדרי מלון, שטחים ציבוריים, שטחים מסחריים ועוד. הבניינים בשכונה יוגבלו לגובה של 7 קומות בתוספת קומת גג חלקית. במרבית הבניינים תפעל קומת קרקע מסחרית, ומתחם התחנה צפוי להיפתח גם הוא אל השכונה.

סגנית ראש העיר מיטל להבי. צילום: באדיבות המפגינים

סגנית ראש העיר מיטל להבי. צילום: באדיבות המפגינים

התוכנית תוקם על שטחי מוזיאון צה״ל לשעבר, חניון התחנה וגינת מנשייה. מדובר בשטחים שרובם ריקים היום, אך תושבי האזור טוענים כי גינת מנשייה משמשת אותם באופן תדיר וכי הריסתה תפגע באיכות חייהם. בשאר השכונות באזור כמעט ואין שטחים פתוחים גדולים, ואילו פארק צ'ארלס קלור הסמוך מופרד על ידי כביש ראשי סואן ומסוכן לחצייה.

״זה פארק שיש בו המון ימי הולדת, אירועי כיתה, פיקניקים, אימוני כושר ואירועים משפחתיים״, מספר בראיון לתל אביב אונליין ניב חורש, תושב נווה צדק למעלה מעשור. ״הפארק משמש את כל התושבים, גם של דרום העיר, אבל גם את תושבי העיר כולה. ביום שבת, כשעשינו את הפעילות, הגיעו אנשים מכל העיר. הפארק הוא אטרקציה לא רק של האזור״ מוסיף חורש.

חורש מספר כי הוא ״חלק מקבוצה של תושבים מכל השכונות באזור שהתאגדו וכבר למעלה משנתיים מתנגדים לתוכנית הזו. בהתחלה עשינו את זה בצורה מאוד מקצועית והגשנו הצעה לתוכנית חלופית של אדריכלים שמצמצמת את הנדל״ן, שומרת על הפארק ולא תעביר כביש ראשי בשכונה״.

גם יאגנו דלי הגיעו לתמוך. צילום: באדיבות המפגינים

גם יאגנו דלי הגיעו לתמוך. צילום: באדיבות המפגינים

על איזה כביש ראשי מדובר?

״הכוונה היא לרחוב אליפלט (הרחוב מתוכנן להתרחב כחלק מתוכנית ציר שלבים – א.ב). הם הולכים להמשיך את ציר שלבים, 2 נתיבים לכל כיוון, מאחורי מתחם התחנה ועל חשבון הפארק הקיים. יש 182 עצים בתוכנית שמיועדים לעקירה, ושטח הפארק יצומצם ב-80%״.

חורש מוסיף: ״אנחנו לא מתנגדים לתוכנית עצמה. אנחנו פשוט רוצים שבתוכנית יהיה הרבה יותר שטח ירוק כמו שיש עכשיו – זה המינימום. אנחנו רוצים שישמרו על הפארק הזה ושלא יהיה כביש ראשי שיעבור באמצע האזור הזה״.

באילו צעדים אתם מתכננים לנקוט?

״התוכנית הופקדה לפני 4 חודשים ומאז התחלנו לעבוד על התנגדות. גייסנו עורכי דין שמתמחים בתכנון עירוני ותנועה, והם מגישים אותה ביום שלישי. בנוסף פתחנו עצומה נגד התוכנית ועברנו את 3,000 החתימות, וגם אותה נצרף להתנגדות״.

בסוף השיחה, נזכר חורש ברעיון יצירתי שהציעו התושבים לראש העיר רון חולדאי, ולא זכו לתגובה רשמית ממנו: ״אנחנו הצענו בעבר לחולדאי לקחת את כל האזור ולהקים בו פארק ענק שיקרא על שמו – ׳פארק חולדאי׳. אמרנו לו ׳בוא, ככה העיר תזכור אותך, בתור הפארק הכי יפה של תל אביב׳. כמובן זה לא משהו שנענה״.

תגובת עיריית תל אביב-יפו: ״ראשית נציין כי תכנית מנשייה קובעת בתחומה שטחי ציבור בנויים ופתוחים, כולל כיכר ציבורית עירונית, שיתנו פתרונות ומענה לצרכים של תושבי שכונת נווה צדק והשכונות הצמודות, תוך חיבור לאזור ההיסטורי של התחנה, מוזיאון צה"ל ופארק המסילה. התכנית הופקדה להתנגדויות הציבור, כך שכל טענות התושבים מוכרות ויינתן להן מענה במסגרת הליך התנגדויות ככל שיוגשו״.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *