תא"ל צביקה חיימוביץ וכלי טייס מאויישים מרחוק של אלביט
תא"ל צביקה חיימוביץ. צילום פרטי. צילום כטמ"מ: באדיבות אלביט ועיבוד AI

שומעים זמזומים בלילה? אלה הכטמ"מים

"בכל רגע נתון יש בין עשרות למאות כלי טיס בשמי ישראל בימים האלה. כמו תמרון קרקעי - רק באוויר" - תא"ל צביקה חיימוביץ', אחד שיודע, מסביר מה קורה מעל הראש שלנו בימים האלה
צחר רותם | 17.11.2023

אם אתם חדי שמיעה, או סתם או מופרעי קשב, בוודאי שמתם לב לזמזומים הבלתי פוסקים בשמיים מאז פרוץ המלחמה בשעות הלילה. וכפי שבוודאי הבנתם, אלה לא זבובים. כי ממש למעלה, מעבר לחושך ולשקט, מעל לראשים של כולנו, מתנהלת זירת לחימה של ממש. תא"ל צביקה חיימוביץ' הוא קצין צה"ל במילואים ובתפקידו האחרון שירת כמפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר. הוא השתחרר מצה"ל בספטמבר 2018, עתיר ניסיון בתחום. אם יש מי שמבין בזמזומים שם למעלה זה הוא.

תא"ל חיימוביץ', מה קורה שם למעלה בלילות?

"באופן טבעי במצב של מלחמה זו פעילות יותר גדולה, גם בשמיים. בעיקר במלחמה רב זירתית".

אם היינו מאירים עם פנס ענק, איך היו נראים השמיים שלנו בלילות?

"כמי שרואה את התמונה באונליין אני יכול לספר שבכל רגע נתון יש בין עשרות למאות כלי טיס בשמי ישראל בימים האלה. מדובר בכלי טיס מסוגים שונים שבאים וחוזרים. יש נתיבי הולכה והפעלה של מסוקים לאורך הים וכמובן גם כלי טיס בלתי מאוישים. תמרון קרקעי של שריון, הנדסה, חי"ר ותותחנים רואים. תאר לך שיש ממד כזה באוויר. תמרון שמשלב, כלי טיס בלתי מאוישים, מסוקים, מטוסי תובלה, רקטות וטילים ומיירטים. שדה קרב עצים ורווי בגופים ובפעילות".

זה קורה מן הסתם גם ביום.

"באופן טבעי סביבת המחיה בלילה פחות רועשת ולכן שומעים רעשים בצורה יותר ברורה".

כמו הכטב"מים האחראים לרבים מזמזומים, לפי מה שהבנתי.

"נכון מאוד. האמת היא שהיום כבר לא אומרים כטב"ם אלא כתמ"ם. במקום 'כלי טייס בלתי מאויש' – 'כלי טיס מאויש מרחוק'. זה מטוס לכל דבר, שמאויש מרחוק".

ומה זה מזל"ט?

"המונח שנקרא מזל"ט – מטוס זעיר ללא טייס – כבר לא קיים בעצם. יש רחפנים ויש את הכטמ"מים שהם כבר ממש לא זעירים. הגודל שלנם יכול לנוע בין אורך של 2 מטרים עד אורך של עד 14 מטרים, ממש כמו מטוס קרב".

מכיוון שאני ממילא שומע את כל הרעשים בלילות, אשמח אם תוכל לאפיין לי את הרעש של הכלים השונים באוויר…

"כטמ"מים ורחפנים מייצרים זמזום. מטוס קרב בום על קולי. טיל שיוצא שריקה. יירוט באוויר זה פיצוץ ואחר כך עוד פיצוץ. לכל אחד את חתימת הקול שלו ואת האופן שבו אנו שומעים אותו וגם חווים".

כלי טייס מאוייש מרחוק. הרמס 900 של אלביט

הרמס 900. צילום: באדיבות אלביט

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *