אורנה רסיסי. צילום: פרטי
אורנה רסיסי. צילום: פרטי

חותרי הפארק

במרכז דניאל לחתירה בת"א ישנה קבוצת אנשים אנרגטיים עם מכנה משותף: כולם חולים בפרקינסון אך לא מוותרים על חיים פעילים
מערכת תל אביב אונליין | 14.04.2022

השבוע צויין יום המודעות למחלת הפרקינסון, שלה אין אמנם מרפא מוחלט, אולם ניתן לא פעם להקל עליה ולהעשיר את איכות החיים של המתמודדים איתה.

כאלה הם אנשי קבוצת "חותרי הפארק" במרכז דניאל לחתירה שבתל אביב. אורנה רסיסי, בת 63 מתל אביב, אובחנה עם פרקינסון בתחילת הקורונה, במקביל לפגיעה בעמוד שדרה, כאשר בבוקר אחד לא יכלה לעמוד או ללכת, הרגליים לא תפקדו. אורנה עברה שיקום ארוך והתחילה להיעזר בקביים, ואף נאלצה ביחד עם משפחתה לעבור דירה.

תוך כדי חיפושים אחר סוגי פעילויות שישפרו את התפקוד נתקלה בפוסט בפייסבוק שפרסם חבר על קבוצת החתירה, החליטה לנסות ומאז התאהבה. "מאז אני מרגישה שיפור משמעותי בתפקוד ובתנועתיות, והיום כבר לא מתניידת עם קביים, אפילו למרחקים ארוכים" היא מספרת.

17 מחברי הקבוצה מעידים על שיפור ברמת החיים, ואמרו כי החתירה נותנת יותר כח ואנרגיה, שיפור בתנועתיות ובגמישות.

אורי קורהנדלר, רכז תחום חתירה טיפולית במרכז דניאל לחתירה: "באימוני החתירה לחולי פרקינסון מושם דגש על שיפור ואתגור יכולת שיווי המשקל במנחים סטטיים ובתנועה. חתירה, כחלק מתוכנית האימונים הכוללת, נמצאה על ידי חוקרים כמפעילת שרירים ברמה גבוהה, וכן כתורמת לשיפור במספר תסמינים של הפרקינסון. בעת החתירה שרירים רבים בגוף עובדים בו זמנית – דבר אשר תורם רבות לחוזק השרירים, לשיווי המשקל, לסבולת לב ראה ולקואורדינציה. מעבר לשיפור בתפקוד, הקבוצה מספקת תמיכה ואוזן קשבת לחבריה, ואני מזמין כל מי שמתמודד עם פרקינסון לבוא לאימון ניסיון עם הקבוצה המופלאה הזו".

תגיות:

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.