תנים בפארק הירקון. תל אביב. צילום: שמוליק וייס
תנים בפארק הירקון. צילום: שמוליק וייס

תושבים בצפון ת"א: דורשים פיתרון לבעיית התנים באזור

תושבים המתגוררים בשכונות הסמוכות לשדה דב לשעבר, פתחו עצומה שמופנית לעירייה במטרה לטפל באופן מיידי במצב
רותי בוסידן | 07.04.2022

תושבים המתגוררים בשכונות הצפונית של תל אביב אשר סמוכות לשדה דב לשעבר, פתחו עצומה המופנית לראובן לדיאנסקי, סגן ראש עיריית תל אביב וממונה על תחום איכות הסביבה, קיימות ושיפור פני העיר, ומבקשים ממנו לטפל באופן מיידי בתנים אשר מסתובבים בחופשיות ומסכנים אותם.

לטענת התושבים, מספר התנים היוצאים ממקום מחייתם אל השכונות עולה לאחרונה באופן מהיר בשל עליית הכלים הכבדים על השטח בשדה דב. "לתנים אין מקורות מזון"", אומרים מארגני העצומה, "אך בקרוב גם לא יהיה להם מקום מסתור ולינה. עיריית תל אביב בוחרת להתעלם מפניות התושבים במחשבה שכולם צריכים לחיות עם המצב. מעבר לאי הנוחות לנו התושבים ולילדינו שעלולים להיתקל בערב, יש כאן גם עניין של צער בעלי חיים".

בעצומה נכתב בין היתר: "עד לאחרונה שדה דב היה מקום משכנם של התנים בצפון תל אביב. הליך הבינוי והאכלוס בשטח זה אילץ את התנים לחפש להם מקורות מזון בשכונות הסמוכות כאשר מקום מחייתם היה עדיין שדה דב. עם סגירת השדה ועליית הטרקטורים על השטח, לתנים לא נותר גם מקום מחיה ומסתור בשעות שאינם מחפשים אוכל. המצב יחמיר בחודשים הקרובים בשל התגברות הבנייה בשטח שדה דב".

והם מוסיפים: "עיריית תל אביב חייבת להתחיל בהליך לכידת התנים והעברתם למקומות מחיה ראויים יותר עבורם. מסביב לתל אביב יש מספיק פארקים ושמורות טבע שמאפשרים זאת: שמורת דרזנר, פארק ראש ציפור, פארק דרום ופארק אריאל שרון.

"כל דחייה בתחילת התהליך משמעותה גזר דין מוות לאותם תנים אשר יכולים לאבד את חייהם בחציית הכבישים הראשיים, לוי אשכול, ש"י עגנון ושדרות רוקח או בדריסה על ידי הכלים הכבדים העובדים בשדה דב.

"מר לדיאנסקי, אתה אחראי על בעלי החיים והטבע העירוני, אם חייהם של תנים אלו חשובים לך עליך לפעול, לא מספיק לחסן אותם או לעקר אותם, לא מספיק לטעון שהם היו כאן לפנינו, המצב השתנה והעירייה חייבת לעזור להם. הם לא ימצאו מקומות מחיה חדשים בלי ההכוונה של עובדי העירייה, רבים מהם ימותו בדריסה עוד בטרם יצליחו להגיע באופן עצמאי למקומות מחיה חדשים. מצא להם בית בבקשה, מדובר בצער בעלי חיים".

תן בגינה ציבורית בצפון תל אביב

תן בגינה ציבורית בצפון תל אביב. צילום: פרטי

מראובן לדיאנסקי נמסר בתגובה: "אני מודע לעובדה שהתנים, אשר סובלים מהעדר מזון בשטחים הפתוחים בו הם נמצאים, מגיעים לשכונות מסוימות בעיר בחיפוש אחר מזון וישנם תושבים שהדבר גורם להם לאי נוחות ואף לחשש. חשוב להבין כי התנים הם חיות בר מוגנות ועל פי החוק הנושא נמצא תחת האחריות והטיפול של רשות הטבע והגנים. במסגרת המעקב והפעילות שלי בנושא, פניתי לפני למעלה משלושה חודשים לווטרינר העירוני ועודכנתי בין היתר כי קיים פורום קבוע בראשות המשנה למנכ"ל העירייה בשיתוף פעולה עם הרופאים הווטרינרים העירוניים של הערים השכנות לת"א, וטרינר מרשות הטבע והגנים, וטרינר מהשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, אקולוגים ובעלי תפקידים מרכזיים במשרד להגנת הסביבה. הפורום הנ"ל עוקב אחר הפעילות בעיר, מקבל עדכונים וקובע יעדים חדשים לביצוע. בין הפעולות שנעשו: פיזור פיתיונות בהם חיסונים נגד מחלות הכלבת, איסוף עשרות גופות של תנים ברחבי העיר והעברתם לנתיחה שלאחר המוות, פעולות הסברה לציבור הרחב, טיפול נקודתי במקומות בהם תנים בחרו להישאר מחוץ לשטחים הפתוחים והוספת תשתיות לפינוי אשפה. לאחרונה התבקשו אקולוגים לבצע סקר משלים שיעקוב אחר התפתחות האוכלוסייה ויינתנו המלצות מקצועיות לפעולה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

מוזמנים לחתום על העצומה הקוראת למצוא בית לתנים https://www.atzuma.co.il/jackals