מכסה ביוב, יהודה גור 13, תל אביב. צילום: אלי זבולוני
מכסה ביוב, יהודה גור 13, תל אביב. צילום: אלי זבולוני

לכל ביוב יש מכסה – וגם סיפור

אלי זבולוני מתעד כבר שבע שנים מכסי ביוב בעיקר בארץ וגם בעולם - שכולם עולים למאגר מידע מבוסס מיקום שהקים. מהמכסה לציון אתר מורשת ועד המכסה שהגיע לרוטשילד היישר מרהט - תכירו את האיש שכנראה מכיר כל מכסה בעיר
צחר רותם | 24.10.2022

כמו לסירים, גם לכל ביוב יש מכסה ולדברי אלי זבולוני בהרבה מקרים למכסה יש סיפור. לכן, בשבע השנים האחרונות שלו, מעבר לעיסוקיו כאיש מחשבים ותיק, זבולוני מקדיש זמנו להקמת מאגר מידע מצולם מצולם של מכסי ביוב בכל רחבי העולם, המוצגים על מערכת מבוססת מיקום. מאז 2017 עלו למאגר כ-8,000 צילומים ומיקומים של מכסי ביוב בארץ ובעולם. את החלק הארי צילם בעצמו, אחרים שותפו על ידי אחרים, גם מיפן.

אוטוטו הוא חוגג 70. הוא ירושלמי במקור ("לצערי"), אבל גר כבר שנים ברחוב פנקס בתל אביב. האמת היא שעניין התיעוד זורם בעורקיו. פרויקט אחר שלו לדוגמה הוא מאגר שלטי רחובות ייחודיים.

מכסה ביוב לציון בתי ראשונים בעיר. צילום: אלי זבולוני

מכסה לציון בתי ראשונים בעיר. צילום: אלי זבולוני

"זה התחיל בהליכה ברחוב. באותו זמן עבדתי על מערכת לתיעוד מצולם מבוסס על מיקום. תוך כדי שהבטתי על מכסים ברחוב עלה לי הרעיון לבנות מאגר כזה", משחזר זבולוני. נראה שהוא מכיר כל מכסה ביוב בתל אביב. יש כאלה שמרגשים אותו: "בשדרות רוטשילד, ליד אחד הקיוסקים, יש מכסה ריבועי שמצהיר בעצם שמדובר באתר מורשת עולמית, ליד הבתים הראשונים באחוזת בית יש מכסים יפים שמציינים זאת – מכסה זה הצהרה". ויש כאלה שמצחיקים אותו, בעיקר כאלה שאינם תואמי מיקום: "בשדרות בן גוריון אפשר למצוא מכסה של עיריית רהט, בכיכר מילאנו מכסה של רמת גן".

יש מכסים שמעוררים אצלו תהיות, כמו לדוגמה המכסה בנאות אפקה שעליו לא הסתפקו ברישום שם העיר, אלא כתובת מדויקת. "השאלה היא במה זכה אותו בניין שכתובתו הונצחה על מכסה ביוב", הוא מסביר.

מכסה ביוב של מי אביבים. צילום: אלי זבולוני

באתר של אלי זבולוני אפשר לבצע חיפושים וחיתוכים שונים, כמו  למשל: הצגת כל המכסים (השונים), הנמצאים בתל אביב, אך שייכים למקומות אחרים. כמו כן ניתן להוריד אפליקציה שתאפשר לכם לשוטט למכסה הביוב הקרובה לביתכם.

אלי זבולוני. צילום: פרטי

אלי זבולוני. צילום: פרטי

 

קטגוריות: תרבות ופנאי

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *