כך ייראה הגשר החדש. הדמייה: ציונוב ויתקון אדריכלים, באדיבות עיריית תל אביב יפו
כך ייראה הגשר החדש. הדמייה: ציונוב ויתקון אדריכלים, באדיבות עיריית תל אביב יפו

אחרי מאבק ארוך: יוקם גשר להולכי רגל מעל שדרות רוקח

אחרי מאבק ציבורי שהובילו תושבי שכונת כוכב הצפון יחד עם סגנית ראש העירייה, מיטל להבי, וחברת מועצת העירייה, סיגל ויצמן, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב יפו הקמת גשר חדש - להולכי רגל ולרוכבי אופניים - אשר יחבר את כוכב הצפון עם פארק הירקון
רותי בוסידן | 05.11.2021

אחרי שנים של מאבק עיקש מצדם של תושבים, בתמיכת חברי מועצה, אישרה השבוע הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב יפו את התכנון של גשר חדש שיחבר בין צפון העיר לבין מרכזה. סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, בישרה השבוע בעמוד הפייסבוק שלה: "שמחה לעדכן שאישרנו בוועדה המקומית את התכנון של גשר חדש שיעבור מעל שדרות רוקח ויחבר בין רחוב לוי אשכול לפארק הירקון".

הגשר המתוכנן הוא גשר להולכי רגל. הוא יכלול שבילי הליכה ורכיבה מופרדים וישפר משמעותית את הקישוריות בין צפון העיר למרכזה להולכי והולכות הרגל ולרוכבות ולרוכבים. הגשר חיוני במיוחד לתושבי שכונת כוכב הצפון, נופי ים, תוכנית למד ולמד החדשה. "פעלנו לקידום פרויקט הגשר יחד עם חברתי לסיעה סיגל ויצמן, חברת מועצה עיריית תל אביב-יפו, עם חברי פעיל השכונה גבי שמעיה ועימי", כתבה מיטל להבי. "ההשקעה של העירייה בגשר נוסף שמיועד להולכי רגל ורוכבים בלבד, מביאה לביטוי פעם נוספת את המדיניות שלנו להיפוך הפירמידה ותיעדוף הולכי הרגל. לפני הכול מתכננים לאנשים, אחרי זה לכל השאר".

הדמייה של הגשר להולכי רגל מעל שדרות רוקח. הדמייה: ציונוב ויתקון אדריכלים

כך ייראה הגשר להולכי רגל מעל שדרות רוקח. הדמייה: ציונוב ויתקון אדריכלים באדיבות עיריית ת"א יפו

הגשר המדובר יחבר בין שכונת כוכב הצפון לפארק הירקון ויעבור מעל שדרות רוקח. הגשר  מיועד להולכי רגל ולרוכבי אופניים ויאפשר גישה קלה, מיטבית ובטוחה לתושבים. גבי שמעיה, תושב שכונת כוכב הצפון, ניהל מאבק עיקש להקמת הגשר החל משנת 2012. "התחלתי את המאבק לגבי הגשר לפני תשע שנים", הוא סיפר השבוע לתל אביב אונליין, "שכונת כוכב הצפון נמצאת בצד הצפוני של שדרות רוקח. על מנת להגיע מאזור צפון מערב תל אביב  לצפון הישן יש מעט נקודות גישה. אחת – מצומת נמיר רוקח – שזה אחד הצמתים הכי מסוכנים בארץ מבחינת תאונות והצומת השני זה צומת אבן גבירול רוקח. בן אדם שרוצה להגיע לבתי הספר או לפעילויות שנמצאות בצפון הישן צריך  ללכת הרבה ולהסתכן במעבר מאוד קשה ומסוכן באחד הצמתים האלהץ לכן היה צורך בגשר".

מה כלל המאבק הציבורי להקמת הגשר?

שמעיה: "הקמנו עצומה עם מעל 600 חתימות והחלנו לנהל מאבק להקמת הגשר. לאורך כל הדרך ליוותה אותנו סגנית ראש העיר מיטל להבי. היא תמיד הצביעה בעד הגשר והיא זאת שגם הדגישה בפני חברי הוועדה האחרים שהגשר הוא חיוני".

הדמייה של הגשר. הדמייה: ציונוב ויתקון אדריכלים

הדמייה של הגשר. הדמייה: ציונוב ויתקון אדריכלים

המאבק נמשך כמה שנים. "ב-2018 גילינו ניסיון מחטף שנותן לנו 45 יום להגיב שכשהוועדה המקומית הגישה בקשה לבטל את ההתנייה לבניית מגדלי גורדון מבלי שיצטרכו לבנות את הגשרים האלה", מספר שמעיה, "זאת מבחינתנו הייתה נקודת מפנה. פעלתי עם תושב נוסף איתי אסולין והחלטנו שאנחנו לא מפספסים את ההזדמנות. החלטנו שאנחנו מערערים לוועדה המחוזית. זה לא היה קל לצערי כי היו מתנגדים אבל בסופו של דבר הגשנו ערעור והוועדה המחוזית אמרה לעיריית תל אביב שהיא לא יכולה לבטל את הדרישה לגשר כי היא רואה את ההיגיון בהחלטה להקים גשר. מבחינתנו זה היה ניצחון".

גבי שמעיה. צילום: פרטי

גבי שמעיה. צילום: פרטי

"לפני שנה הייתה תאונה במעבר החציה וגם צילמנו ילדים שחוצים את הכביש", מסכם שמעיה. "בסופו של דבר, גם בוועדה המקומית הבינו את הנחיצות של הגשר וכעת הוא אושר. אני מאוד שמח על כך. עד שלא ראיתי היום שהמועצה החליטה לאשר את התקציב לא נחתי, וגם עכשיו אני לא נח.  התושבים מאושרים. יש משפחות עם ילדים והם חוצים את הכביש בדרך לא דרך.  אני חייב להודות לתושבים שהלכו איתי לכל אורך ונתנו לי את הכוח".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

תגובה למפוכח – רומא לא נבנתה ביום אחד

אתה כנראה לא גר בשכונת כוכב הצפון. הקושי העיקרי הוא לחצות את שדרות רוקח, ברגע שהתגברת על השלב הזה, אתה יכול להמשיך רגלית על קשר אבן גבירול. וכדי שלא תהיה מודאג יותר מידי, התוכנית העתידית היא להמשיך את שביל ההליכה בגשר נוסף להולכי רגל עד לרחוב ויצמן כיכר העפרונות.

לא ברור איך הגשר מחבר את שכונת כוכב הצפון לשכונות הצפון החדש/הישן של תל-אביב?! עדיין צריך לחצות את הירקון באחד משני הגשרים המדוברים: גשר הירקון בדרך נמיר או גשר אבן גבירול. כלומר, הגשר לא נותן באמת מענה לתושבים או ״לילדים שצריכים להגיע לבית-ספר״ כמו שכתוב בדברי ההנמקה להחלטה. בקיצור – בולשיט. הסיבה להקמת הגשר היא כדי להעלות את ערך הנדל״ן הסמוך של תושבי כוכב הצפון, ל׳ ונופי ים, על ידי יצירת חיבור נוח לפארק הירקון הסמוך.

נהדר, שיהיה גשר להולכי רגל מכוכב הצפון לפארק. אבל לקשישים בני 78 ומעלה, כבר קשה ללכת ברגל, אז בבקשה תאפשרו להם לחנות בנחת בכל מקום, כמו לנכים, כמו לאוטותל. מגיע לנו קצת יותר טוב לעת זיקנה