כיכר המדינה. צילום: אנדי איז'ק
כיכר המדינה. צילום: אנדי איז'ק

שלב נוסף במאבק המשפטי נגד הבנייה בכיכר המדינה

וועדת הערר לתכנון ובנייה במחוז תל אביב קיבלה החלטת ביניים חיובית במאבקם של התושבים כנגד הבנייה הצפויה במקום
רותי בוסידן | 12.06.2022

בשבוע שעבר התקבלה בוועדת הערר לתכנון ובנייה במחוז תל אביב החלטת ביניים חיובית במאבק התושבים כנגד הבנייה הצפויה בכיכר המדינה בתל אביב.

כזכור, התושבים מנהלים מאבק משפטי ארוך כנגד הבנייה הצפויה בכיכר המדינה. לטענתם, למרות שהובטח להם על ידי העירייה כי לא ייבנו מבנים נוספים מעבר לשלושת גורדי השחקים שצפויים לקום בו, התברר להם כי העירייה מתכוונת לבנות בית ספר ומרכז קהילתי בכיכר, מה שלדבריהם יהווה "גזר דין"  מוות לכיכר. בין הטיעונים המרכזיים שלהם הוא שהכיכר לא תעמוד בעומס התנועה הצפוי בכיכר במידה וייבנו בה בית ספר ומתג"ס, וכי התנועה הצפויה עלולה לסכן הן את התושבים והן את ילדי בית הספר שיגיעו אליו.

במסגרת החלטת הביניים שניתנה בועדת הערר לתכנון ובנייה במחוז תל אביב בשבוע שעבר, נקבע כי הוועדה המקומית תעביר בתוך שבעה ימים את תוכנית הסדרי התנועה שהוצגה במהלך הדיון. עוד נקבע שהוועדה המקומית תפרט מהם מועדי הביצוע המתוכננים להיבטים השונים (רמזור, תחנות אוטובוס וכיוצא בזה) הכלולים בתוכנית הסדרי התנועה. כמו כן נקבע כי הוועדה המקומית תעביר השלמת תגובה בה תפרט את הרקע לקביעה שהסעות תלמידי החינוך המיוחד תהיה באמצעות מוניות ולא מינבוסים ועל בסיס מה נקבע מספר מקומות העצירה עבור מוניות אלה.

כפי שסיקרנו ב"תל אביב אונליין" בחודש מרץ האחרון, ועד תושבי כיכר המדינה עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד הכוונה להקים בית ספר ומתנ"ס במתחם המגדלים שניבנה בימים אלה בכיכר המדינה. במהלך הדיון בבית המשפט נקבע כי התושבים יוכלו להגיש  ערר לוועדה המחוזית לתכנון והבנייה.

התושבים הגישו עתירה מנהלית באמצעות עו"ד שירלי גרוס ועו"ד אמיר דנוס ובית המשפט המחוזי קבע כי היתה קיימת חוסר שקיפות בהתנהלות העירייה וכי התוכנית להקמת בית הספר אושרה ללא יכולת אמיתית של התושבים להתנגד להיתר.

בית המשפט קבע כי לאור "הסודיות האופפת את הבקשה להיתר" ומכיוון ולתושבים לא היתה הזדמנות להתנגד להחלטת העירייה התושבים יגישו ערר לוועדה המחוזית לתכנון והבנייה וכי לתושבים יש סמכות לעשות כן.

ואכן, בעקבות ההחלטה הגישו התושבים עתירה לוועדת הערר לתכנון ולבנייה באמצעות עורכי הדין עו"ד שירלי גרוס ועו"ד אמיר דנוס ובדיון שהתקיים ב-2.6 התקבלה כאמור החלטת ביניים שמחיייבת את ועדת הבנייה המקומית להעביר תוך שבעה ימים את תוכנית הסדרי התנועה לכיכר.

עורכת הדין שירלי גרוס. צילום: רונן מחלב

עורכת הדין שירלי גרוס. צילום: רונן מחלב

עו"ד שירלי גרוס, שמייצגת את התושבים ביחד עם עו"ד אמיר דנוס, אמרה לתל אביב אונליין: "זו החלטת ביניים מצוינת בערר של כיכר המדינה, זה לא אומר עדיין שנזכה אבל זה מראה שדעת הוועדה אינה נוחה מההסדר התחבורתי באזור וזה די נדיר בוועדה. זה התחיל מבית המשפט שקבע שתהליך ההיתר נעשה במסתוריות והפנה אותנו לוועדת הערר. מדובר בעדכון משמעותי".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.