מחאה בחוף תל ברוך. צילום: אדם אמסלם, החברה להגנת הטבע.
מחאה בחוף תל ברוך. צילום: אדם אמסלם, החברה להגנת הטבע.

מחאה: העירייה מובילה להרס רכס הכורכר בתל ברוך

לטענת החברה להגנת הטבע העירייה קיבלה היתר לחזק את מצוק הכורכר בחוף במקומות בהם הוא עלול להתמוטט, אך היא העלתה טרקטורים על המקום, תוך זלזול בהנחיות שקיבלה וגרמה להרס
רותי בוסידן | 20.06.2022

ביום שבת האחרון (18.6) התקיימה מחאה בחוף תל ברוך ביוזמת החברה להגנת הטבע שטוענת שעיריית תל אביב פוגעת ברכס הכורכר הנדיר בחוף תל ברוך. המפגינים השתתפו בהפנינג על החוף וחתמו על עצומה כנגד הרס רכס הכורכר.

לטענת החברה להגנת הטבע העירייה קיבלה היתר לחזק את מצוק הכורכר במקומות בהם הוא עלול להתמוטט. מדובר בסביבה אקולוגית נדירה ורגישה, ולכן ההיתר היה מאוד מפורט, עם דגשים מה מותר לעשות ומה אסור. לטענתם, העירייה "פשוט העלתה טרקטורים על המקום, תוך זלזול בהנחיות שקיבלה, והרסה הכל".

המחאה כאמור היא כנגד העבודות שעיריית תל אביב החלה לבצע ברכס הכורכר ובמצוק החופי בתל ברוך. לטענת רכזי שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע העירייה חרגה מההיתר שניתן לה. החברה להגנת הטבע הגישה בחודש אפריל האחרון תלונה על העבודות, ובשבת האחרונה קיימה מחאה במקום.

במסמך התלונה שהגישה החברה להגנת הטבע לעיריית תל אביב יפו הם מתלוננים על עבודה ובנייה בלתי חוקית במצוק החופי ובבוהן המצוק, והתייחסות לעבודות בוואדיות, בעורף המצוק ובגב רכס הכורכר.

בתלונה נכתב: "לאור הסיורים והממצאים עולה חשש לחריגה מהחלטת הולחוף (הוועדה לשמירת הסביבה החופית), החלטת ועדת הערר והאמור בהיתר הבנייה. העבודות התבצעו במרבית אורכו של מיקטע מס' 1. המצוק נראה מגולח מלמעלה עד למטה. מדרון המצוק איבד את צורתו והמאפיינים שלו כמצוק כורכר חופי. במיקטע מס' 2, בניגוד להחלטת ולחוף, בניגוד להחלטת עדת ערר ובניגוד להיתר, בבוהן המצוק נבנה קיר סלעים. בנוסף, במצוק/מדרון הכורכר שהוא נמוך, נעשו עבודות שפיכת אדמה והרס, בניגוד להחלטת הולחוף ובניגוד להחלטת וועדת הערר, אשר לא התירו בו כל עבודות קיטום או התערבות. חשוב לציין כי באופן שיטתי ערוצי הוואדיות מולאו באדמה, וניסתמו באופן מלא או חלקי. מרבית האדמה כהה ולא מקומית, ובחלקה עם פסולת בניין".

עוד נכתב בתלונה כי: "העבודות בוואדיות, בעורף המצוק ובגב רכס הכורכר, התבצעו בשטח אשר נועד לשמש 'פארק חופי טבעי, ליצירת חוויה נופית המשלבת שמירה והעצמת ערכי הטבע והנוף והנגשתם לציבור. העבודות גרמו לפגיעה והרס נרחבים של השטח הטבעי, אשר מרביתו הוגדר בסקר האקולוגי כבעל רגישות אקולוגית מירבית וגבוהה ביותר. אנחנו מבקשים לציין כי אף פעם לא ראינו באזורים עם מאפיינים דומים, פגיעה קשה כזאת בוואדיות וברכסי כורכר חופיים".

מחאה בחוף תל ברוך. צילום: אדם אמסלם, החברה להגנת הטבע.

מחאה בחוף תל ברוך. צילום: אדם אמסלם, החברה להגנת הטבע.

אביטל יוגב, מנהלת קהילות ת"א-יפו ומודיעין והסביבה בחברה להגנת הטבע אמרה ל"תל אביב אונליין": "בעידן משבר האקלים, הטבע הוא הפתרון המידי והזמין ביותר להתמודדות עם החום הגובר. על הרשויות המקומיות לעשות מאמצים כדי לשמור על הטבע בתחומן. מצוק הכורכר בצפון תל אביב היה בעל יחודיות אקולוגית נדירה. העירייה, שקיבלה היתר לחזק אותו למניעת התמוטטות, היתה צריכה לנהוג ברגישות יתרה, ולפעול לפי במדויק לפי ההנחיות שקיבלה. כפי הנראה לא זה היה המצב. החברה להגנת הטבע הגישה תלונה לרשות האכיפה, והתלונה נבדקת בימים אלו. אנו רוצים להודות לעשרות האנשים שהגיעו אתמול לחוף תל ברוך למחות על הרס המצוק. כ-200 איש חתמו על עצומת מחאה נגד ההרס שבוצע במקום, וביקשו לתקן את המעט שניתן".

מעיריית תל אביב יפו נמסר בתגובה: "המכתב התקבל והפונה יקבל מענה באופן ישיר מהגורמים הרלוונטיים. נציין כי ההיתר לביצוע העבודות יצא ברגישות יתר ובהתאם למסמך הגנה על המצוק שאושר במליאת הולחו"ף ואף על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית, שניתנו לאחר מסוכנות שנמצאה במצוק לשלום הציבור. כך גם העבודות מבוצעות ברגישות רבה בליווי גורמים מקצועיים מומחים בתחומם ובהתאם למסמך ההגנה האמור. אין מדובר בפארק חופי טבעי ושהינו מבודד, סביבת המצוק מוגדרת כפארק טבע עירוני עם כל המשמעויות הנלוות לכך, ומכאן המחויבות הן לשמירת יציבות המצוק והן לשמירת טובת הציבור".

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.