אירוע חניכת פארק המסילה. צילום: פרטי
אירוע חניכת פארק המסילה. צילום: פרטי

נחנך פארק המסילה בתל אביב

זהו פארק ציבורי על תוואי מסילת הברזל העות'מאנית בסביבת נווה צדק
רותי בוסידן | 24.04.2022

בשבוע שעבר נערך אירוע חנוכת פארק המסילה בתל אביב במעמד ראש העיר רון חולדאי חברי המועצה ואורחים רבים.

זהו פארק ציבורי על תוואי מסילת הברזל העות'מאנית בסביבת נווה צדק, בין רחוב נחלת בנימין במזרח ועד למתחם התחנה ורחוב קויפמן במערב.

במשך שנים רבות היה תוואי המסילה שטח ציבורי פתוח ושימש כחניון רכב. היוזמה להקמת פארק המסילה נהגתה והובלה על ידי העירייה כחלק ממהלך כולל של פיתוח תוואי הרכבת הקלה (רק"ל) באזור זה לטובת ציבור תושבי האזור והעיר בכלל. תכנון הפארק נעשה על ידי צוותי תכנון בנתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע) שהונחו על ידי גורמי התכנון במינהל ההנדסה בעירייה, והביצוע נכלל בעבודות הקמת הקו האדום של הרק"ל.

המקטע הראשון, שנפתח בתחילת אוקטובר 2020, נפרש לאורך של כ-450 מטר: מכ-150 מטר מזרחית לרחוב פינס (בית ליבר) בנווה צדק ועד לרחוב אליפלט. המקטע השני, בין אליפלט לרחוב קויפמן הסמוך לחוף הים, שאורכו כ-400 מטר, נפתח  אף הוא במהלך 2020.  הקרובים. המקטע השלישי והאחרון של הפארק, שנפתח לאחרונה, הוא באורך של כ-450 מטרים ומחבר את המקטע הקיים לרחוב נחלת בנימין. בסך הכל אורכו הכולל של הפארק הוא 1.3 קילומטרים והוא מהווה תוספת ניכרת וחשובה של שטחים פתוחים וירוקים עבור תושבי יפו, המושבה האמריקאית ושכונת פלורנטין.

לאורך הפארק נסללו שבילי אופניים מופרדים ומסלולי הליכה, וננטעו עצים וצמחייה מרובה, שיתנו צל למבקרים במקום. במפלס התת קרקעי של הפארק יעבור הקו האדום של הרכבת הקלה, בחלקו בתוואי זהה לזה של מסילת הרכבת ההיסטורית בין יפו לירושלים. בנוסף, פארק המסילה הוא הנקודה שבה הקו האדום של הרכבת הקלה יורד אל מתחת לפני הקרקע בדרכו לפתח תקווה, ובימים אלה מוקם בו אולם נוסעים הגדול של תחנת אליפלט.

מי שניצח על האירוע היו בני נוער שהכינו, הגישו, ומילצרו באירוע. בני הנוער הם חלק מהמיזם "האריה והתרנגול" הפועל במפתן אלון, בית ספר תיכון לתלמידים שעזבו מסגרות חינוך אחרות. נערים ונערות שלומדים בבוקר ואחר הצהריים הם עוברים ימי הכשרות, משתפשפים בעולם הקולינריה, ומתפעלים אירועי בוטיק בהדרכת צוות שפים.

את הרעיון הגתה מנהלת הטקס, האירועים, הנצחה ומורשת, שרי ישראל, אשר אחראית על כל האירועים והטקסים בעיריית תל אביב יפו.

חברת המועצה סיגל ויצמן, מחזיקת תיק הנוער: "כמה מרגש זה עבורנו שהנוער שלנו הוציא לפועל אירוע מדהים, ולראות את העשייה וההכשרה שלהם מתממשת באירוע כזה. תודה רבה לכל צוות המיזם האריה והתרנגול".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.