צבת ים יוצאת להטיל ביצים בחוף ירושלים. צילום: שרון ברוור
צבת ים יוצאת להטיל ביצים בחוף ירושלים. צילום: שרון ברוור

'נשיונל ג'יאוגרפיק' בחוף ירושלים בתל אביב

אירוע נדיר התרחש באחד החופים העמוסים בתל אביב, בשעה שצבת ים יצאה אל החוף והטילה ביצים. "כל הזמן דאגתי שאנשים לא יתקרבו", מספר ל"תל אביב אונליין" ששרון ברוור שהגן על הצבה ותיעד את המחזה
רותי בוסידן | 19.07.2022

אירוע יוצא דופן התרחש השבוע, בזמן ששרון ברוור הלך בשעות הערב על שפת הים בחוף ירושלים בתל אביב הוא ראה בצבת ים שיצאה מהים לעבר החוף. ברוור הבין כי הצבה עומדת להטיל ביצים, ולכן הוא הגן עליה עד שהיא סיימה להטיל את הביצים וחזרה אל הים. מאוחר יותר הגיעו למקום פקחים של רשות הטבע והגנים והעבירו את הביצים לחוף מוגן. מדובר באירוע נדיר למדי שצבה תטיל את ביציה בחוף כל כך עמוס ומואר כמו חוף ירושלים.

צבת ים יוצאת להטיל ביצים בחוף ירושלים

צבת ים יוצאת להטיל ביצים בחוף ירושלים. צילום: שרון ברוור

ברוור, סיפר ל"תל אביב אונליין": "הלכתי בשעות הערב בחוף הים, ופתאום, אני מתקרב לשפת המים ואני רואה צבת ים מנסה לצאת מהים. הייתי קצת בשוק וממש התרגשתי כי הבנתי שהיא עומדת להטיל ביצים. לא תארתי לעצמי שזה קורה במציאות. היא התחילה ללכת לכיוון החוף, יש שם הרבה עוברי אורח ואני דאגתי כל הזמן להרחיק אנשים. הגיע זוג שרצה להתקרב וממש כעסתי עליהם, והיו שתי בעלות כלבים שהתחילו לרוץ לכיוון הצבה והרחקתי גם אותם וביקשתי שיקשרו את הכלבים. כל הזמן דאגתי שאנשים לא יתקרבו. ואז הגיע זוג נחמד והם בעצם התקשרו לרשות הטבע והגנים, ובזמן הזה, אחרי איזה רבע שעה שהיא יצאה מהים, היא התרחקה עשרה מטרים מהים ושם היא התחילה לחפור את הבור. כל התהליך לקח בערך שעה מתחילת החפירה עד שהיא הטילה את הביצים. ראיתי את הכל בעינים שלי – את ההטלה של הביצים. אחרי שנגמרה ההטלה היא חזרה לים. אני שמח שצוות הפקחים הגיע והם המשיכו את הטיפול. לפי מה שהבנתי העתיקו אותם למקום מסודר".

צבת ים יוצאת להטיל ביצים בחוף ירושלים. צילום: שרון ברוור

צבת ים יוצאת להטיל ביצים בחוף ירושלים. צילום: שרון ברוור

איך הבנת שהיא עומד להטיל ביצים?

"אני רואה הרבה סרטי טבע וראיתי גם ב'נשיונל גיאוגרפיק', וישר הבנתי שהיא לא יוצאת סתם לחוף. ידעתי גם שזה קורה בדרך כלל בשעות הלילה. הייתי המום שהיא בחרה דווקא בחוף שיש בו כל כך הרבה תאורה ורעש ואז הבנתי שהם תמיד חוזרים תמיד לאיפה שהם בקעו מהביצה. היא הייתה די גדולה בערך מטר על מטר ונראתה כבדה".

כאמור, הביצים הועברו לחוות הדגרה מוגנת. "רשות הגנים והטבע לקחו את הביצים למדגרה בחוף סגור שיש בו את אותו סוג חול", מסביר ברוור, "פשוט מעתיקים את הביצים לתוך בור עד לזמן של בקיעת הביצים,  שבוקעים אחרי 70 יום. אם  הם היו נשארים בחוף ירושלים למחרת כבר הם כבר לא היו שורדים כי זה חוף מאוד עמוס.  אני שמח שהצלתי אותם".

יש לציין, כי במידה ונתקלים באירוע דומה חשוב מאוד להתרחק אבל לשמור על קשר עין להתקשר לרשות הטבע והגנים. צבי הים בסכנת הכחדה וצריך לשמור עליהם.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.