מימין לשמאל: גבי קמינסקי,מנכ"ל סיטיזון, ליאת שחם, פיתוח עסקי סיטיזון, סיגל ויצמן,אהרון בראונר ITC, דביר קניג ITC, מיטל להבי. צילום:ITC
מימין לשמאל: גבי קמינסקי,מנכ"ל סיטיזון, ליאת שחם, פיתוח עסקי סיטיזון, סיגל ויצמן,אהרון בראונר ITC, דביר קניג ITC, מיטל להבי. צילום:ITC

סטארטאפ "חולץ פקקים" הצטרף  למרכז החדשנות בעתידים

מדובר בסטרטאפ תל אביבי שפיתח תוכנה שיודעת למנוע בזמן אמת היווצרות פקקי תנועה. התוכנה לומדת את התנהגות הצומת, הרמזורים 'מבינים' שמתחיל להיווצר עומס, משנים מיד את התנהלותם ומונעים את הפקק. פיילוט ראשון: בצומת נמיר איינשטיין
רותי בוסידן | 02.02.2022

לאחרונה, הצטרפה חברת הסטארטאפ ITC  – ״חולץ הפקקים״ – לתוכנית הסטרטאפים של סיטיזון בפארק עתידים תל אביב. סיטיזון הוא שדה ניסויים לעיר חכמה שהוקם בשיתוף עיריית תל אביב־יפו, אוניברסיטת תל אביב ופארק עתידים תל אביב. סיטיזון מפעילה תוכנית סטרטאפים במטרה לתת מענה לאתגרים עירוניים במגוון תחומים הניצבים בלב פעילות העירייה: תחבורה, איכות הסביבה, סייבר, תשתיות, קהילה ורווחה ותפעול העיר.

ITC  הוא סטארטאפ שהופך את הרמזור לחכם ומפנה את הדרך.  מדובר בסטרטאפ תל אביבי שפיתח תוכנת בינה מלאכותית אשר יודעת למנוע בזמן אמת היווצרות פקקי תנועה. התוכנה לומדת את התנהגות הצומת, הרמזורים 'מבינים' שמתחיל להיווצר עומס, משנים מיד את התנהלותם ומונעים את הפקק לפני שנוצר.  מייסדי החברה דביר קניג ואהרן בראונר משתפים כי "אחד הדברים המייחדים את ITC הוא העובדה שהתוכנה החכמה משתלבת על המצלמות הקיימות ואינה דורשת חומרה חיצונית, מאפשרת לעשות הטמעה קלה ומהירה,  ומסוגלת להשתלב במספר רב של צמתים תוך זמן קצר".

המערכת הופעלה לראשונה בצומת נמיר איינשטיין. מהניסוי עולה כי ניתן לצמצם את העומס בעשרות אחוזים ולמנוע פקקים.  בנוסף, יודעת המערכת לתעדף הולכי רגל ורוכבי אופניים ובכך לקדם את המדיניות לטובת התושבים.

צומת נמיר איינשטיין. צילום רחפן: ITC

צומת נמיר איינשטיין. צילום רחפן: ITC

מי שקידמו את העשייה בשטח הם חברת המועצה סיגל ויצמן, מחזיקת תיק חדשנות וטכנולוגיה, איציק בן דוד מנהל מערכות מידע בעיריית תל אביב יפו, וסגנית ראש העיר מחזיקת תיק התחבורה מיטל להבי.

גבי קמינסקי, מנכ"ל סיטיזון: "בחרנו בחברת ITC לתכנית סיטיזון בגלל הפוטנציאל האדיר שראינו בפתרון מסוג זה, לא רק לטובת צמצום העומס בכבישים, אלא אולי בעיקר כדי להוציא אל הפועל את מדיניות היפוך הפירמידה, ותיעדוף הולכי הרגל והרוכבים בעיר".

סיגל ויצמן: "אחד הנושאים החשובים כיום לקדם זה  את תחום הרמזורים החכמים, מחובתנו לקדם עשייה בנושא ולהקל על הולכי הרגל ועל הנהגים. כולי תקווה שבכל הארץ ישתמשו בחדשנות ובטכנולוגיה ויקלו על חיינו. חשוב לציין שהמערכת פועלת כבר היום בצומת נמיר-איינשטיין. נראה כי מכאן הדרך להקלה על חייהם של תושבי תל אביב קצרה ומהירה יותר. הגיע הזמן להשתחרר מהפקקים, ועכשיו יש גם איך לעשות את זה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *