זיקוקים. jared-berg אנספלאש.
זיקוקים. jared-berg אנספלאש.

עצומה נגד הזיקוקים ביום העצמאות בתל אביב

מתרחב המאבק נגד הפעלת זיקוקים ביום העצמאות הקרוב. במקביל, סגן ראש העיר ומחזיק תיק איכות הסביבה ראובן לדיאנסקי קורא לבטלם
רותי בוסידן | 17.04.2022

 מתרחב המאבק נגד הפעלת זיקוקים ביום העצמאות הקרוב בתל אביב. לאחרונה, התפרסמה עצומה הקוראת לבטל את מופעי הזיקוקים בתל אביב ביום העצמאות. במקביל, גם סגן ראש העיר ומחזיק תיק איכות הסביבה ראובן לדיאנסקי קורא לבטלם.

לדיאנסקי אמר בנושא: "בטקס המשואות הקרוב לא יהיו זיקוקים. זו בשורה מצוינת.  הגיע הזמן שגם בתל אביב לא יהיו.  אני ממשיך לפעול כדי שגם אצלנו בת"א-יפו לא יהיו זיקוקים ביום העצמאות – יש אלטרנטיבות מעולות. רעש זיקוקי הדינור מהווה מטרד לרבים בציבור כמו: אוטיסטים, פגועי נפש, קשישים, ילדים קטנים, הלומי קרב ועוד אשר רעש הפיצוצים החזקים מעורר בקרבם התקפי חרדה. בנוסף, זיקוקי הדינור מהווים מטרד גם בהיבט הסביבתי ופוגעים גם בבעלי החיים אשר מפחדים מהרעש החזק. לזיקוקים יש אלטרנטיבות חדשניות כמו מופעים אור-קוליים, מופעי לייזר, רחפנים ועוד אשר ניתן לקיימם בכמה מוקדים בתל אביב-יפו וזאת מבלי לפגוע בציבור, בסביבה ובבעלי החיים".

בעצומה שיזמה וחיברה תושבת העיר, הפעילה החברתית כרמל שדה, שמופנית אל ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי תחת הכותרת: "מבטלים את הזיקוקים ביום העצמאות 2022", נכתב בין היתר: "די למופעי זיקוקים בתל אביב שפוגעים בהלומי קרב, בעלי חיים ונוספים". על העצומה חתמו עד כה 715 אנשים מתוך היעד שנקבע על 800.

בעצומה שנפתחה באמצעות פלטפורמת "זזים בקהילה" נכתב בין היתר: "זיקוקי דינור מסבים סבל רב מאוד להמוני אנשים ובעלי חיים: הלומי קרב, נפגעי פעולות האיבה, אנשים הסובלים מפוסט טראומה בכלל, ילדים צעירים, קשישים, אנשים וילדים עם צרכים מיוחדים, חיות בית, חיות בר ואיכות הסביבה בכלל.

"אנחנו דורשים לבטל את מופעי הזיקוקים. ישנם תחליפים מתקדמים לזיקוקים הקלאסיים המרעישים. אנו התושבים משלמי המיסים לא מוכנים שהעירייה תפגע בכל כך הרבה אוכלוסיות על חשבוננו ובשמנו. חולדאי, הצטרף לשאר הרשויות שהפנימו וביטלו את הזיקוקים".

כזכור, שר התרבות חילי טרופר הודיע ברביעי, 6.4.22) על ביטול הזיקוקים בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל וקרא לראשי הרשויות לעשות כמותו.

"ב-2020", נכתב בעצומה, "לחץ ציבורי לביטול מופע הזיקוקים הצליח להשפיע על עיריית תל אביב, שאכן ביטלה את הזיקוקים. יש לנו יכולת לשנות – הביעו את קולכם. גם השנה עיריית תל אביב מתעקשת לקיים מופעי זיקוקי דינור למרות הסבל הרב הידוע שהם מסבים להלומי קרב, בעלי חיים, אנשים עם צרכים מיוחדים ואחרים. חמש דקות של זיקוקים יכולות להרוס טיפול של שנה שלמה בהלום קרב".

והם מוסיפים: "מספר לא מבוטל של עיריות בחרו לשים סוף לזיקוקים מתוך התחשבות בפגיעה הקשה שהם מסבים לאוכלוסיות רבות. ביניהן רעננה, הרצליה, רמת השרון, רמת גן, גבעתיים, שוהם, יהוד-מונסון, מצפה רמון. לאחר ההצהרה של ח"כ טרופר ביטלו את הזיקוקים גם בנתניה, קרית טבעון, מבשרת ציון, צור הדסה וכרמיאל.

זיקוקים בתל אביב. צילום: פרטי

זיקוקים בתל אביב. צילום: פרטי

"לאחר פניות רבות שלנו ושל תושבים נוספים עיריית תל-אביב הגיבה שאחרי דיונים מעמיקים הוחלט לקיים השנה את מופע זיקוקי הדינור כדי לענות על צרכים של אזרחי העיר – בהתאם למסורת העולמית של חגיגות עם זיקוקים.

"על כך אנחנו אומרות: זיקוקים אינם צורך! אפשר לחגוג ביחד וליהנות ביחד ממופע מסוג אחר. לעומת זאת, צורך בתחושת ביטחון ומחסה הם צרכים אמיתיים ואל לנו לדרוס את האוכלוסיות הסובלות. איך ייתכן שרגע אחרי שאנו מעלים על נס את ההקרבה של לוחמים ואזרחיות אנו מפציצים אותם חזרה לתוך התופת שלהם? איך ניתן 'לאזן' את זה אל מול 'צורך' בידורי מסויים?

"מדינת ישראל אינה ככל המדינות. לפני פחות משנה התפוצצו טילים בשמי תל אביב. שמתן לב שאנחנו בתוך גל פיגועים? כולל פיגועי ירי? אי אפשר לעשות את המאמץ להימנע מעוד פיצוצים ובהלה?

"דווקא עיריית תל אביב, שמתהדרת בשיקום טבע עירוני ועשייה סביבתית, מתעקשת לקיים את המפגע המזהם הזה, שהוא גם קטלני עבור חיות בר רבות.

"דווקא עיריית תל אביב, שמתהדרת בחדשנות ופרוגרסיביות, מתעקשת להישאר עם מסורת מיושנת תרבותית וטכנולוגית, למרות המחיר הבלתי נסבל שלה! היכן שיש מסורת פוגענית יש לבחון את השינוי שלה ולא את השימור שלה.

"דווקא עיריית תל אביב לא מקיימת משאל של התושבות בנושא! בכל עיר בה התקיים משאל התקבלה ברוב מוחץ ההחלטה להימנע מזיקוקים לאור הפגיעה שהם מסבים.

"עלינו לגלות אחווה ליקירנו ולהכליל אותם בחגיגות במקום לחגוג באופן שמענה אותם. זה גם כל כך קל – רק לא לשגר חומרי נפץ לאוויר".

בעצומה מביאים גם את תגובה עיריית תל אביב כפי שפורסמה בפייסבוק:

"שלום, נושא זיקוקי הדינור נבחן מדי שנה לעומק, וכך גם השנה. כמו בכל פעולה עירונית, גם כאן נדרשת העירייה למציאת האיזון הראוי בין הצרכים השונים של מגוון האוכלוסיות בעיר. לאחר בחינת מכלול השיקולים והמשמעויות – הוחלט שמופע הזיקוקים המתוכנן לרגל חגיגות יום העצמאות בהתאם למסורת הכלל עולמית, נעשה באופן מידתי והוא ימשיך להתקיים גם השנה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

הכל נפלא אבל איפה העצומה כדי לחתום???