חורשת אוופנהיימר-רבינא
חורשת אוופנהיימר-רבינא. צילום: אמתי ערמון

"אסון תחבורתי יומיומי"

תושבים בשכונת נווה אביבים פרסמו עצומה המופנית לראש העירייה חולדאי וחברי מועצת העיר, בעקבות כוונת העירייה להקים בניין משרדים בחורשת אופנהיימר-רבינא
רותי בוסידן | 25.04.2022

תושבים משכונת נווה אביבים פרסמו לאחרונה עצומה המופנית לראש העיר רון חולדאי, לחברי מועצת העיר וכן לחברי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שבה הם מביעם את התנגדותם לתוכנית העירייה להקים בניין ציבורי רב קומות בחורשת אופנהיימר-רבינא.

לטענתם, בניין זה שיאוכלס ברובו במשרדי עירייה עם קבלת קהל, מרפאת טיפת חלב ושירותים ציבוריים נוספים, עומד להיבנות ללא חניון.

"המשמעות המעשית של יישום התוכנית. היא שעובדים ומבקרים רבים שיגיעו לבניין החדש מדי יום, ייאלצו להתחרות על מספר מצומצם של מקומות חנייה ברחובות הסמוכים, שכבר כיום יש בהם קשיי חניה", הם כותבים בעצומה.

לטענתם, פינוי אשפה, פריקה וטעינה וכן הורדת נוסעים והעלאתם מתוכננים להיעשות דרך רחוב רבינא. "רחוב צר זה", הם כותבים בעצומה, "שהוא חד-סטרי וחד נתיבי, פקוק כבר כיום. ניתוב התנועה הנוספת לרחוב יגרום לאסון תחבורתי יומיומי החל מתחילת הבנייה".

בנוסף, הם טוענים בעצומה: "במסגרת התוכנית המוצעת צפויים להיכרת או להיפגע למעלה מ-50 עצים בני עשרות שנים בחורשת אופנהיימר-רבינא. זו החורשה שעליה השקיפה המשוררת נעמי שמר ז"ל (שהתגוררה בקצה רחוב אופנהיימר), כאשר כתבה את הציווי 'אל נא תעקור נטוע'.

לטענתם: "תוכנית העירייה מתעלמת מהיקף השימוש הקיים והעתידי ברכבים באזור, שישאר מרוחק מתחנות הרכבת הקלה והמטרו גם בטווח הארוך. אם תתממש התוכנית, המצב התחבורתי החדש יגרום לפגיעה בלתי נסבלת במרקם החיים של תושבי השכונה. לא נסכים לכך. אנו דורשים להעביר את משרדי העירייה והשירותים הציבוריים המתוכננים למיקום מתאים יותר, הן מבחינת נגישות והן מבחינת חנייה".

דפנה שריר, תושבת השכונה וממנסחות העצומה אמרה לתל אביב אונליין: "העירייה רוצה לבנות בניין משרדי עירייה רב קומות בלב שכונה פרברית בקצה רחוב חד סטרי וללא חניה. הבניין אמור לשרת קהל רב משכונות עבר הירקון ואולם העירייה נתנה לעצמה פטור מתקן חניה ללא שום הסבר מניח דעת. בנוסף, לשם הקמת הבניין ובמהלך הבנייה צפויים להעקר ולהיפגע עצים ותיקים רבים. פניות התושבים לעיריה כדי להציע הצעות חלופיות לא נענו עד היום. מעל 600 איש מתושבי השכונה חתמו על העצומה נגד הבניין ונגד רצון העיריה להרוס מצד אחד את חיי התושבים בשכונה ומצד שני לפגוע בעצים רבים ללא שום הצדקה".

להלן תגובת עיריית תל אביב-יפו: "צר לנו על כל עץ שאנחנו נאלצים לכרות, ואנו עושים הכל כדי להימנע מכך.

"במגרש המדובר, שמאז ומעולם יועד לבנייה של מבני ציבור ובינתיים שימש כחורשה זמנית, הצלחנו לשמחתנו להציל ולשמר 35 עצים ולהעתיק 7 נוספים למיקומים אחרים כשלצערנו 16 עצים ייכרתו.

"במקום צפוי לקום מבנה עירוני משולב עבור התושבים והתושבות שישמש כטיפת חלב, הוסטל לאנשים עם מוגבלויות ומטה למתן שירותים חברתיים. חשוב לציין כי פעולת הכריתה אושרה על ידי פקיד היערות הארצי, ועוד חשוב לזכור כי אנו מנסים לשמר מספר גדול ככל האפשר של עצים בעיר, לצד שתילה של אלפי עצים חדשים מדי שנה. במקרים מסוימים, כדוגמת מקרה זה, אנו נאלצים להעתיק עצים ממקום למקום או בלית ברירה לכרות.

"באשר לסוגיית החנייה והתנועה – נושא החנייה נבדק ביסודיות על ידי גורמי המקצוע מתחום התנועה והמסקנה היא שלא צפויה כל בעיית חנייה מיוחדת במקום בעקבות הקמת המבנה. כך הדבר אף הוצג ואושר בוועדה המקומית".

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

לעקור חורשה פסטורלית לטובת בניין עיריה וללא חניה יהפוך את החיים של תושבי השכונה לבלתי נסבלים. צריך להגיש בגץ עם חוות דעת של מומחים אמיתיים שיתריעו נגד הקטסטרופה