סגן ניצב אליעד אנקרי, מפקד משטרת תל אביב צפון. צילום: דוברות המשטרה
סגן ניצב אליעד אנקרי, מפקד משטרת תל אביב צפון. צילום: דוברות המשטרה

שומרים על תלמידי תל אביב בדרך לבית הספר

בראיון ל"תל אביב אונליין" מתאר סגן ניצב אליעד אנקרי, מפקד משטרת תל אביב צפון, את ההיערכות המשטרתית הנרחבת בשטח עם פתיחת שנת הלימודים החדשה בעיר והפעולות שנעשו עוד בטרם נשמע הצלצול הראשון
רותי בוסידן | 01.09.2022

עם פתיחת שנת הלימודים החדשה שוחחנו עם סגן ניצב אליעד אנקרי, מפקד משטרת תל אביב צפון שסיפר לנו על ההערכות לפתיחת שנת הלימודים בגזרה שהוא מופקד עליה.

איך עבר החופש הגדול?

"בסך הכל, מבחינת האפיון, היה די דומה לכל שנה. בני נוער שנמצאים בפארקים עד השעות הקטנות של הלילה בגינות ציבוריות, בני נוער שיוצאים לבלות במסיבות וכולי. מבחינת כמות האנשים בזמן החופש הגדול ובשעות הלילה – היו המון בליינים גם משפחות וגם צעירים בכל מיני מקומות כמו נמל תל אביב ופארק הירקון. בכל אותם מקומות שאנשים מגיעים לבלות רואים כמות גדולה של אנשים שמאפיינת את חודשי הקיץ ובעיקר את החופש הגדול. מבחינת עבירות – אין עלייה אבל ככל שבני נוער מסתובבים יותר יש יותר חיכוך, אבל בסך הכל, לא הייתה גדילה משמעותית. הנוער ברובו נוער ממושמע, נוער שמכבד את החוק. בסך הכל הקיץ היה  דומה למה שקורה בשנים האחרונות. מבחינת רעש – מטבע הדברים בשעות הקיץ כשבני נוער נמצאים בחוץ יש יותר תלונות על הקמות רעש. המשטרה אוכפת בהתאם לחוק – אחרי 11 בלילה המשטרה מבצעת אכיפה של החוק".

האם מורגש שאנחנו "אחרי" הקורונה?

"כמובן, ישראל יצאה לבלות ובכל מקום חזרנו לשגרה. היו המון אירועים במהלך הקיץ – בפארק הירקון, בנמל תל אביב, בגני התערוכה. חזרנו לשגרה של הופעות ומופעים. העיר תוססת ואנחנו נערכנו בהתאם. משטרת תל אביב צפון נערכה לקיום אותם אירועים על מנת שנוכל לאבטח ולשמור על הסדר הציבורי כדי לאפשר לעם ישראל לשמוח".

כיצד נערכתם לפתיחת שנת הלימודים?

"מבחינת ההערכות לשנת הלימודים – קודם כל השלמנו את ההערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים ברחבי העיר. ההערכות התחילה כבר לפני כמה ימים וכללה בין היתר פעילות לאיתור שוהים בלתי חוקיים באתרי בנייה ובעיקר סמוך לבתי ספר. יש לנו תיאום מלא מול עיריית תל אביב -מחלקת הביטחון ומחלקת מוסדות החינוך. יצרנו קשר עם מנהלות בתי הספר, בעיקר היסודיים, לראות שאין להם פערים מבחינת המקום או הצורך בכל מה שקשור למשטרת ישראל".

והוא מוסיף: "יום פתיחת שנת הלימודים הוא יום חג גם להורים וגם לתלמידים ובעיקר לתלמידי כיתות א' שמאוד מתרגשים, לכן ההתרגשות רבה. אנחנו בעצם פורסים כוחות משטרה בתוכנית מבצעית מסודרת בעיקר בסמיכות לבתי הספר שם נגביר את הנוכחות המשטרתית. אנחנו משלבים גם את משטרת ישראל וגם לוחמי מג"ב והמתנדבים שלנו. ישנה פריסה של מחסומים משעות הבוקר, והצבה של שוטרים במעברי חצייה כדי לאפשר חצייה בטוחה של הורים ותלמידים. אנחנו נערכים לפעילות מניעה מספר ימים לפני עם פעילות נוער בעיקר בכל מה שקשור לוונדליזם ואלכוהול בשעות הלילה, כדי שהתלמידים יגיעו למתקנים נקיים וללא ונדליזם. נעסוק בהזרמת התנועה, בבולטות ונוכחות ליד בתי הספר כדי לאפשר הגעה בטוחה בדגש על בתי ספר יסודיים. דבר נוסף שאנחנו עושים בתיכונים, בחלק מהם נחלק פליירים לנהיגה בטוחה באופניים חשמליים או קורקינטים. בני נוער מגיעים איתם לבתי ספר וחשוב לנו מאוד שיקפידו וישמרו על החוק ויגיעו עם קסדה תקינה".

סגן ניצב אליעד אנקרי, מפקד משטרת תל אביב צפון

סגן ניצב אליעד אנקרי, מפקד משטרת תל אביב צפון. צילום: דוברות המשטרה

איזה מסרים אתה רוצה להעביר להורים לקראת החזרה ללימודים?

"קודם כל ברמת התלמידים הצעירים", הוא אומר, "אני מבקש שהורים יסבירו להם שהם לא יכולים ללכת עם זרים ולהימנע מיצירת קשר עם זרים בדרך לבית הספר ובחזרה. במידה ומישהו רואה איש חשוד או חפץ חשוד יש לדווח למוקד 100 של המשטרה או לעדכן את המאבטח או שוטר שנמצא בסביבה. בנוסף, אני ממליץ להורים לתרגל עם הילדים את מסלול ההליכה הבטוח לבית הספר ולתת דגש על נושא מעברי החצייה, שמירת מרחק מהכביש ולהקפיד על הליכה על המדרכה. אני מבקש מההורים שלא יאפשרו לילדים מתחת לגיל תשע לחצות לבד את הכביש. חשוב מאוד שההורים יסעו אופן זהיר ליד בתי הספר ויתנו זכות קדימה להולכי רגל ושימנעו מהסחת דעת בזמן הנהיגה. נושא חשוב נוסף הוא שכחת ילדים באוטו – אני מבקש להיות ערניים ומומלץ להשתמש באמצעים למניעת שיכחת ילדים ברכב. חשוב להקפיד על לחגור את הילדים באמצעי ריסון ולהוריד אותם במקומות בטוחים מהצד שפונה למדרכה ולא לכביש. בנושא הסעות אני ממליץ להסביר לילדים להתנהג בצורה מכובדת בהסעה, לא להוציא יד או ראש מהחלון. בנושא האופניים והקורקינטים אני רוצה לומר לכולם שעל פי הוראות החוק מותרת נסיעה רק מעל גיל 16 כמובן עם קסדה על הראש ושמירה על חוקי התנועה בדגש על מעברי חצייה ורמזורים.

"לסיום אני רוצה לאחל בשמי ובשם שוטרי התחנה וכמובן פיקוד המרחב שתהיה שנת לימודים פורייה בטוחה ומהנה. אנחנו ערוכים לקבל כל פנייה ונמצאים לשירות מנהלי בתי הספר וכמובן כל פנייה של הורים מבחינת זרימת התנועה ומבחינה בטיחותית. אנחנו לרשותכם בכל פנייה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *