נחנכה אפליקציה תיירותית-דיגיטלית חדשה. צילום: באדיבות רשת עמל
נחנכה אפליקציה תיירותית-דיגיטלית חדשה. צילום: באדיבות רשת עמל

תיאטרון הבימה – גרסת ההיי-טק

אפליקציה חדשה שנחנכה ביוזמתם של תלמידי תיכון עמל להיי-טק בתל אביב יחד עם בית הספר "און" לחינוך מיוחד, מאפשרת לראות את המתרחש מאחורי הקלעים של התיאטרון המפורסם, וללמוד על גלגוליו של המוסד התרבותי הוותיק
רותי בוסידן | 19.06.2022

רוצים לראות את המתרחש מאחורי הקלעים של אחד התיאטראות הכי מפורסמים בישראל? סקרנים לשמוע את חנה רובינא האגדית ב"הדיבוק"? מעוניינים ללמוד על גלגוליו של התיאטרון הלאומי? אפליקציה תיירותית-דיגיטלית חדשה שנחנכה ביוזמתם של תלמידי תיכון עמל להיי-טק ואמנויות ע"ש פרס תל אביב ביחד עם בית הספר "און" לחינוך מיוחד, מאפשרת הצצה על הנעשה בתיאטרון הבימה בתל אביב.

בשבוע שעבר נחנכה אפליקציית Cell Aviv Habima שיצרו תלמידי תיכון עמל להיי-טק ואמנויות ע"ש פרס ת"א ותלמידי בית ספר "און לחינוך מיוחד" בתל אביב. התלמידים חברו למיזם לימודי סלולרי משותף והפיקו אפליקציית תוכן תיירותית דיגיטלית למבקרים. המיזם נבנה ברוח מיזמים קודמים של בית הספר (לשעבר עמל שבח-מופת) וובית הספר און: מיזם חינוכי משותף – cell aviv  (תל אביב בסלולרי), ואחרים במתחם שרונה, מוזיאון א"י, אחוזת בית, רחוב ביאליק ועוד. מטרת אפליקציית Cell Aviv Habima היא הצפת ההיסטוריה התרבותית הסמויה של הבימה, התיאטרון הלאומי, החל מהקמתו ברוסיה ועד הפיכתו למוקד תרבותי בישראל.

כיצד זה עובד? באמצעות סריקת QR מוצעות למבקרים תחנות מידע רבודות או מסלול דיגיטלי מגוון, המונגש לבעלי מוגבלויות, ובו מידע, סרטונים ותמונות במכשיר הטלפון הנייד, המספרים את סיפורו של התיאטרון. באפליקציה ניתן לקרוא כיצד קם תיאטרון הבימה ב-1918 והמחזה הראשון שעלה 'נשף בראשית' ועל הצגות נוספות כמו 'הדיבוק', על המייסדים: מנחם גנסין, נחום צמח, וחנה רובינא הגברת הראשונה של התיאטרון וכיצד התקבל התיאטרון בפני הציבור, על הקמת הקולקטיב, הנחת אבן הפינה ב-1936, במאים מקומיים, מחזות של סופרים ישראליים ומחזות של שנות ה-2000 ועד היום. בנוסף ניתן לצפות ולשמוע קטעים מתוך אירועים חשובים שהתקיימו לאורך השנים.
האפליקציה כוללת גם משחק חידות היתולי בפלטפורמת וונדרינג ותחנה ב- 360 לצפייה מרחוק.

נעם סמל, מנכ"ל הבימה: "אנשים לא שוכחים את ההצגה הראשונה שהם ראו בחייהם. ועל אחת כמה וכמה, אם הם צפו בה בתיאטרון העברי המקצועי הראשון, התיאטרון הלאומי "הבימה". טקס הסרת הלוט והאפלקציה הם בבחינת כריתת ברית בין התיאטרון ובין הצופים הצעירים, שיזכו באמצעותו לזיכרון מרגש מההצגה הראשונה בחייהם".

מקס סיון, מנהל תיכון עמל להייטק ואמנויות ע"ש פרס ת"א:  "במיזם החדש, המציע 'עיר נגישה' לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים, הצליחו התלמידים בכישרון רב להציג בצורה אינטראקטיבית, חדשנית ומסקרנת את תולדות התיאטרון הלאומי הבימה, בצורה מעוררת עניין לכל אחד. זהו המסלול החמישי מבית היוצר של Cell Aviv – תל אביב בסלולר, ומקווים שאתרים אחרים בעיר יצטרפו אף הם  למיזם, אשר נעשה כולו ללא מטרות רווח כשירות לציבור וכתרומה לחברה ולקהילה".

מנהלת חטיבת הביניים עירית כהן: "הפרויקט מדגים בצורה נפלאה הפנמת ידע תאורטי, חקר וגילוי, ראייה רב-תחומית בספרות, היסטוריה ותיאטרון בזיקה חזקה לאקטואליה ולחיים האמיתיים, שילוב טכנולוגיה מתקדמת בהוראה, טיפוח יצירתיות ושיקול דעת, הקניית ערכים אנושיים של הכרת האחר, סובלנות כלפי צרכיו ותרומת התוצר לקהילה".

מובילת המיזם, רפאלה בלס מתיכון עמל להייטק ואמנויות ע"ש פרס ת"א: "מעבר לחשיבות ההיסטורית והספרותית, לפרויקט חשיבות חברתית של אינטראקציה ושיתוף פעולה בין שתי קבוצות תלמידים מאוכלוסיות שונות בעיר תל אביב-יפו – שפיתחו ביניהם קשר חם לאורך תקופה שבמהלכה ניתן דגש מיוחד על הנגישות לאנשים בעלי צרכים מיוחדים – פיזיים וקוגניטיביים כאחד".

את המיזם הובילו ענת טפר ז"ל, מתיכון עמל להייטק ולאמנויות ע"ש פרס שבח מופת לשעבר, רפאלה בלס, וענת גולדשטיין מבית הספר "און" לחינוך מיוחד. ייעוץ היסטורי: רמי סמו מנהל ארכיון הבימה.

תאטרון הבימה. צילום: איתי בכר

תאטרון הבימה. צילום: איתי בכר

 

 

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *