מרכז השליטה והבקרה של משטרת מחוז ת"א
מרכז השליטה והבקרה של משטרת מחוז ת"א. צילום: פרטי

הצצה אל מאחורי הקלעים של אבטחת מצעד הגאווה בת"א

חפ"ק משותף של עיריית תל אביב ומשטרת מחוז תל אביב הוקם במתחם אקספו לטובת המבצע, שכלל שימוש בצי רחפנים ואבטחה ההיקפית באמצעות אופנוענים, ריידרים ומאות שוטרים שהוצבו על ציר המצעד ובשטחי הכינוס
רותי בוסידן | 15.06.2022

האתגר הגדול במצעד הגאווה שנערך ביום שישי האחרון (10.6) בתל אביב, היה כיצד מאבטחים מעלה 100 אלף משתתפים במסלול של כשני קילומטר עם שני מתחמי מסיבות. המשתתפים יצאו מספורטק צפון ונעו על הציר של שדרות רוקח עד שהגיעו לבמה המרכזית בפארק גני יהושע.

לטובת העניין הוקם חפ"ק משותף של עיריית תל אביב ומשטרת מחוז תל אביב במתחם אקספו. "תל אביב אונליין" נותן לכם הצצה על האופן בו התנהל מבצע האבטחה המורכב.

למעשה, מצעד הגאווה בתל אביב יפו היה המצעד הראשון בארץ שמשתתפיו זכו לאבטחה מוגברת של רחפנים מסוגים, שהיוו שכבה משלימה של מערך אבטחה של העירייה והמשטרה, תוך מיצוי יעיל של המרחב האווירי.

הרחפנים איפשרו אחיזה של כל שטחי המצעד – מנקודת ההתכנסות, כל מסלול המצעד, מרחבי המסיבות ותהליך בטוח של פיזור הקהל.

במערך האבטחה שולבו רחפנים עם אמצעי ראייה מיוחדים, רחפן קשור לתצפית ומערכת השליטה ובקרה של חברת High Lander, מערכת לניהול אוטונומי של צי הרחפנים הכוללת יכולות אנליטיות לזיהוי חשודים וספירת קהל. מנהלים ומפקדים בשטח קיבלו ישירות לטלפונים החכמים שלהם sharelink  – קישור לצפיה במערכת, וכך שוקפה הפעילות לכלל הכוחות הרלוונטיים בשטח.

מעל ל-60 מנהלים ומפקדים קיבלו גישה לתמונת המצב עבור סנכרון בו זמנית – הופגנה יכולת הפצת מידע וסנכרון כוחות באופן חדשני ופורץ דרך, כאשר בשטח היו מאות שוטרים על הציר של המצעד ושטחי הכינוס.

המענה השלם אפשר תמונת וידאו בזמן אמת במוקד השליטה מרכזי של אבטחת המצעד – חפ"ק משותף של המשטרה ועיריית תל אביב, ויצר תמונה מבצעית עדכנית שאפשרה ניתוח מצב וקבלת החלטות יעילה, הכוונה מיטבית של כוחות הביטחון וההצלה וניהול משאבים באופן מידתי ומותאם לצרכים ואתגרים.

מרכז השליטה והבקרה של משטרת ת"א במצעד הגאווה 2022

מרכז השליטה והבקרה של משטרת ת"א במצעד הגאווה 2022. צילום: פרטי

בעיריית תל אביב-יפו פועלים לשלב שימוש ברחפנים במרחב העירוני במשימות רבות, כגון: אבטחה, ביטחון, משלוחים, סיוע לכוחות ההצלה וכן מיפוי עומסי תנועה בכבישי העיר במטרה לווסת בצורה יעילה את התנועה כדי למנוע פקקים.

מוקד השליטה המרכזי של אבטחת המצעד – חפ"ק משותף של המשטרה ועיריית תל אביב

מוקד השליטה המרכזי של אבטחת המצעד – חפ"ק משותף של המשטרה ועיריית תל אביב. צילום: פרטי

חברת המועצה סיגל ויצמן, מחזיקת תיק החדשנות סיפרה על המבצע המורכב: "רק עכשיו אפשר לשתף כמה האירוע היה מורכב וכמה קשה עבדו כוחות משולבים בשיתוף פעולה של מספר גופים לטובת שמירת הבטיחות והביטחון האישי במרחב הציבורי לאורך ציר התהלוכה ובמהלך המסיבות בפארק. מדובר במבצע רחב היקף ומורכב על כלל מרכיביו בו בוצע שיתוף פעולה מלא ומוצלח עם משטרת ישראל וכוחות הביטחון שפעלו באירוע לרבות עם חברות הרחפנים האזרחיות, שהיו חלק בלתי נפרד מתהליך המוכנות וההיערכות לאירוע".

ויצמן מוסיפה: "המבצע נוהל מאקספו תל אביב, שם הוקם ממרכז השליטה והבקרה, של משטרת מחוז ת"א בפיקוד של מפקד המחוז ניצב עמי אשד וממלא מקום קצין אג"מ מחוז ת"א נצ"מ יחיאל בוהדנה, מפקד תחנת תל אביב צפון אליעד אנקרי ומפקדי משטרה נוספים. למבצע היו שותפים כוחות עירוניים רבים שתוכללו על ידי אגף הביטחון ואגף סל"ע (סיירת לביטחון עירוני), שסייעו באבטחה ההיקפית באמצעות אופנוענים, ריידרים, צוותים רכובים וצוותים רגליים, זאת בנוסף לצוותי הטסת הרחפנים.

מוקד השליטה המרכזי של אבטחת המצעד – חפ"ק משותף של המשטרה ועיריית תל אביב

מוקד השליטה המרכזי של אבטחת המצעד – חפ"ק משותף של המשטרה ועיריית תל אביב. צילום: פרטי

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.