אורה ואיהאב בלחה. צילום: מאיה מאירי
אורה ואיהאב בלחה. צילום: מאיה מאירי

גן ילדים יהודי ערבי ביפו מציג: דו קיום זעיר ענק

בחודש מאי האחרון בערו רחובות יפו לאחר מבצע "שומר החומות". אבל בגני הילדים של עמותת "בוסתן בני אברהם", שהקימו אורה ואיהאב בלחה, זוג מעורב בעצמו, המשיכו להוכיח שניתן לחיות דו קיום למרות הקשיים. ילדי הגן לומדים את שתי השפות, חוגגים עיד אל פיטר ואת חג הפסח ולומדים על הרמדאן ויום כיפור
רותי בוסידן | 14.10.2021

רק לפני כמה חודשים, בזמן מבצע "שומר החומות", בערו רחובות יפו כמו ביתר הערים המעורבות בישראל. העיר יפו היא כנראה אחת מנקודות החיכוך המורכבות ביותר של הסכסוך הישראלי פלסטיני מצד אחד, אך מצד שני היא גם הנקודה שממחישה בצורה הטובה יותר שניתן לחיות פה ביחד.

בלב העיר שוכן לו גן ילדים דו לאומי (ערבי יהודי) "בוסתן בני אברהם", אשר מוכיח כי ההבדלים בין שתי האוכלוסיות אינם כה גדולים כמו שנהוג להניח, ומחנך לערכים של קבלת האחר, הכלה של האחר והבנה כי "אחר" אין משמעו אויב. ילדי הגן לומדים את שתי השפות, חוגגים עיד אל פיטר ואת חג הפסח, לומדים על הרמדאן ועל כיפור, ובעיקר מתחנכים אל תוך מציאות שאומרת שאפשר ורצוי לחיות יחד.

גן בוסתן. צילום: בוסתן בני אברהם

גן בוסתן. צילום: בוסתן בני אברהם

הבוסתן התחיל כיוזמה של זוג נשוי – איהאב ואורה בלחה תושבי יפו. היא יהודיה, הוא מוסלמי, ויחד הם מגשימים את החזון לחיים משותפים- דרך החינוך. כיום קיימים שמונה גנים כאלה (שישה ביפו ושניים בגליל) המכילים כ- 150 ילדים.

איהאב בלחה, 51, במקור מיפו, פעיל שלום ומחנך, בעל ניסיון של למעלה מ-15 שנים בתחום של דו קיום וגישור בין בני אדם. איש דת אסלאם וחוקר התנועה הסופית – המיסטיקה של האסלאם. איהאב מקדש ערכים של שלום ואהבה הלקוחים מהאסלאם ומהווים כלים רבי עוצמה המסייעים לגישור וקירוב לבבות בין אנשים.

אורה בלחה, 44, במקור מראש פינה, מנהלת את עמותת "בוסתן בני אברהם" ביחד עם איהאב. הם נפגשו בסיני לפני 17 שנה, נישאו וכיום הם  מגדלים ביחד שלושה בנים – נור בן 13, אניס בן 11, וחביב אהוביה בן 7.  אורה מנהלת את העמותה מיום היווסדה, מפתחת קשרים בארצות שונות מעבר לפעילות הארצית המקומית, ומגשרת בין אנשים מעולמות שונים. בהכשרתה היא מורה לריקוד ופלדנקרייז, מורה מוסמכת ללימודי המחול הסופי והתרבות הסופית המוולווית. איהאב ואורה בלחה מהווים בחייהם השראה לפיוס, דו קיום ולהנחלת תרבות של שלום.

סביב גני הילדים שהם הקימו נוצרה קהילה מתפתחת ותוססת של ערבים ויהודים תושבי העיר שפשוט רוצים לחיות ביחד, ללא תוויות וללא הגדרות, ומוכנים לראות את האדם כאדם לא משנה מה השיוך האתני שלו. בקהילה חברים כ-500 פעילים, כאשר ישנם עוד מאות אנשים שמצטרפים לפעילויות ואינם חלק מן הקהילה.

השלום בתוכנו יבוא מילדי הגן. צילום: בוסתן בני אברהם

השלום בתוכנו יבוא מילדי הגן. צילום: בוסתן בני אברהם

עמותת "בוסתן בני אברהם" נוסדה בשנת 2011 ופועלת בתחומים רבים למען שינוי תודעתי נרחב בישראל. "הפעילויות שאנו מקיימים", אומרים בני הזוג בלחה, "שמים דגש על מפגש אנושי לבבי ולימודי למען פיוס וגישור בין בני אברהם. בפעילויות שלנו אנו משלבים בין המסורת העברית והערבית באמצעות הפקת פרויקטים של דו-קיום, כנסים, פסטיבלים, סדנאות רב תרבותיות וקורסי לימוד והעשרה. אנו מקדמים פעילויות בתחומים מגוונים  כגון חינוך מעורב, אמנות, מוסיקה, אקולוגיה, ספורט, פיתוח מנהיגות ויזמות חברתית. כל זאת למען שבירת מחסומי הפחד והבורות, הפחתת אלימות ופיתוח כבוד בין אדם לאדם ובין אדם לאדמה".

והם מוסיפים: "העמותה אינה פוליטית או לאומנית, אלא דוגלת בגישה הומניסטית ובעבודה פנימית-רוחנית. דרך הפעולה של העמותה מתבססת על המשותף לבני אברהם במסורות השונות בעבר ובהווה, כמו גם מחנכת לקבלת השונה תוך יצירת חברה בריאה המכוונת לביסוסה של תרבות בת קיימא באזור".

העמותה הוקמה על ידי אנשי רוח ודת, אנשי חינוך, רופאים ואמנים, ספורטאים ויועצים ארגוניים בני כל הדתות, בעלי ניסיון בתחום הפיוס והגישור.

גן הילדים "בוסתן יאפא" הוא גן ילדים דו-לשוני (עברית וערבית) הפועל ברוח חינוך וולדורף – ומשרת את ילדי שני העמים. גן הילדים הוקם בשנת 2010 על ידי איהאב ואורה בלחה, מתוך צורך אישי במתן פתרון חינוכי לילדיהם, בשאיפה  כי הגן יהווה המשכיות לחינוך בבית שבו שתי השפות, הדתות והתרבויות משתלבות יחד בדרך של אהבה.

אורה ואיהאב בלחה. צילום: מאיה מאירי

אורה ואיהאב בלחה. צילום: מאיה מאירי

"מעבר לדו-לשוניות ולרב-תרבותיות", הם מסבירים, "אנו מדגישים גם את האנושיות והכבוד בין אדם לאדם ובין אדם לאדמה ופועלים לחינוך לערך הקיימות. הילדים חווים את החיבור בין האדם לאדמה מבלי לפגוע בסביבה, תוך כבוד לכדור הארץ ולבריאה".

הגן משרת את שתי הקהילות, העברית והערבית, ומהווה דוגמא לעשייה משותפת. הילדים וצוות הגננות משחקים ושרים בשתי השפות. בגן נחגגים החגים של האסלאם והיהדות בדגש על עונות השנה המשתנות המשקפות את עולמו הפנימי של הילד. מעבר לגן הילדים, מתקיימת גם קהילת הורים שוקקת וצוות גננות מגובש ולומד. כיום כאמור יש שישה גנים ביפו, ושני גנים בגליל, מגיל שנה עד 6 שנים. "אנחנו פועלים אינשאללה להקמתו של בית ספר באותו הרוח", הם אומרים.

הגן ממוקם בלב העיר יפו בתוך בוסתן עצי פרי, גינת ירק ופינת חי. "במציאות המאתגרת בה אנו חיים, מציאות של קונפליקטים, צומח רצון לגן ששם את הדגש על אנושיות", אומרים בני הזוג, "להבנתנו, כשמלמדים את הילדים מגיל צעיר לראות את העולם מנקודות מבט נוספות, כגון שפה נוספת, הדבר מאפשר לקבל את האחר ולא לפחד, וסולל את הדרך לשבירת הבורות והפחד בין הצדדים – וכך נבנה לילדינו עתיד של שלום וקבלת האחר. הגישה החינוכית בגן מאפשרת גישור בין התרבויות והדתות ושמה דגש על חינוך עצמי – כשאנחנו מחנכים את ילדינו,  עלינו קודם כל להתבונן בעצמנו, ולהתחיל את השינוי מבפנים".

גם בתחום התרבות פועלת העמותה ללא לאות על מנת ליצור מפגשים אנושיים בגובה העיניים בין שני העמים, דרך מגוון רחב של פרויקטים. הפרויקטים עוסקים בתחומים שונים כגון: חינוך, אומנות, מוזיקה, קיימות, דיאלוג בין-דתי, ספורט, פיתוח מנהיגות ועוד, וכוללים כנסים, סדנאות, מופעים מוזיקליים וסיורים. "המטרה שלנו היא לייצר הבנה האחד של השני ולקדם שיתופי פעולה בין שני העמים, כאשר השינוי מתהווה מנקודת ההתחלה", הם מסבירים.

אורה ואיהאב בלחה. צילום: מאיה מאירי

אורה ואיהאב בלחה. צילום: מאיה מאירי

איך התמודדתם עם הפרעות שהיו ביפו בחודש מאי?

אורה: "חודש מאי היה מאוד קשה אבל גם היה צפוי. זה לא הפתיע. אנשים נפגעו בתוך הקהילה שלנו, גם פיזית, מכוניות נשרפו. יחד עם זאת עשינו יותר מפגשים בזום ופנים מול פנים. באיזה שהוא מקום האירועים חיזקו אותנו. הם רק הדגישו את החשיבות של העשייה שלנו. הרבה אנשים רצו להצטרף אלינו בעקבות האירועים הקשים. ביום יום החיים ביפו הם טובים".

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.