עזרא קבע , שמואל הנדלר ואלי ועקנין על רקע הבניינים במתחם רובינשטיין
מימין: עזרא קבע , שמואל הנדלר ואלי ועקנין על רקע הבניינים במתחם רובינשטיין. צילום: החברה לפיתוח התחדשות עירונית

התחדשות עירונית במתחם רובינשטיין ביפו

בעלי הדירות במקום החליטו לקחת את המושכות לידיים ולבחור יזם באמצעות מכרז כדי לקדם את העניינים
אירית מטיאס | 04.03.2022

בעלי הדירות במתחם רובינשטיין ביפו החליטו לקחת את המושכות לידיים לטובת מהלך של התחדשות עירונית במקום.

שמואל הנדלר,  בעל דירה במתחם: "אחרי שהעירייה הרימה ידיים החלטנו לבחור יזם באמצעות מכרז. ערכנו מכרז ובחרנו יזם, אבל הבנו שעלול להיות פער גדול מאוד בין מה שהיזמים מציעים בשלב מוקדם, לבין מה שנוכל לקבל לאחר אישור התב"ע. הבנו שנכון יותר לקחת חברה מנהלת שהיא תייצג אותנו מול העירייה בהתאם לצרכים שלנו".

מתחם רובינשטיין ביפו הוא אחד המתחמים הגדולים והראויים לפינוי בינוי בתל אביב- יפו. מדובר במתחם הכולל 16 בניינים ברחוב הרב רובינשטיין 33 עד 63 בהם למעלה מ-300 דירות במצב פיזי ירוד, ללא ממ"דים והן אינן ממוגנות במקרה של רעידת אדמה. המתחם ממוקם בשכונת יפו ד' על גבול בת ים, באזור המתפתח של תל אביב, בו ניכרת מגמת התחדשות עירונית. בעלי הדירות החליטו לקחת את המושכות לידיים.

מבחינה תחבורתית, המתחם שוכן בין קו רכבת ישראל ונתיבי איילון לבין נתיב הקו האדום של הרכבת הקלה, מיקום מושלם מבחינת הנגישות התחבורתית. עיריית תל אביב החלה לקדם פרויקט התחדשות עירונית במתחם באמצעות חברת עזרה וביצרון וכבר ב-2016 היא ערכה כנסים לבעלי הדירות, החלה הליך תכנוני ואף ביצעה הליכים של שיתוף ציבור. על פי אתר העירייה, בינואר 2020 העירייה ערכה כנס אחרון לבעלי הדירות ובו הודיעה להם כי היא משחררת אותם מהחתימות לעזרה וביצרון ונכנסת לתמונה כיוזמת ומתכננת התוכנית, אולם בפועל הפעילות במתחם לא הורגשה. במקביל, נכנסו למתחם מספר יזמים שהחלו להחתים בעלי דירות על מסמכי התקשרות ראשוניים.

קבוצה גדולה של בעלי דירות החליטה לעשות מעשה ולקחת את גורלם בידם. בשלב הראשון החליטו להתארגן ולאתר גורם מקצועי שייצג אותם בלבד. בעלי דירות אלו התארגנו כנציגות מתנדבת ובשלב הראשון בחנו מספר חלופות ייצוג.

לאחר בחינה זו, החליטו להמליץ לבעלי הדירות למנות את "החברה לפיתוח והתחדשות עירונית", מפתחת "המודל החברתי" בפינוי בינוי, כגורם מקצועי שייצג אותם יחד עם עו"ד ליאור עמידור, אשר נבחר זה מכבר ע"י בעלי הדירות כעו"ד מייצג מטעמם.

בחודשים האחרונים נערכו כנסים רבים של בעלי הדירות במסגרת כל בניין ובניין ונבחרו באופן רשמי נציגים ב-13 הבניינים במתחם . נציגים אלו מהווים היום את הנציגות הרשמית של בעלי הדירות.

אלי ועקנין, נציג הבניין ברחוב הרב רובינשטיין 63, מספר שהיה ממובילי הפרויקט מול עזרה וביצרון והיה שותף להליכים שקידמה. "הם פעלו כאן כמה שנים וניסו לקדם אבל בסוף הרימו ידיים וזה מאכזב, בגלל שמצב הבניינים פה הוא בכי רע ובחלק מהרחוב כבר החלו לקבל מכתבי התראה על בניין מסוכן. אנחנו החלטנו לא לוותר ולהמשיך לקדם את ההתחדשות העירונית בכוחות עצמנו".

עזרא קבע, נציג הבניין ברחוב הרב רובינשטיין 61, מוסיף כי: "התלבטנו האם לפנות ישירות ליזם או לקחת חברה מארגנת ומנהלת, המשכנו להיות מיוצגים על ידי עו"ד ליאור עמידור אותו בחרנו עוד קודם לכן כעו"ד הדיירים במסגרת ההליך של עזרה וביצרון. ביחד ערכנו כנסים, בחנו מספר חברות וסיירנו בפרויקטים אבל בסופו של דבר הבנו שקשה לנו להניע את בעלי הדירות לבד ועדיף לנו לקחת חברה מנהלת מנוסה שתעזור לנו לקדם את ההסכמות מול בעלי הדירות ותקדם את הפרויקט".

שמואל הנדלר בעל דירה במתחם: "אחרי שהעירייה הרימה ידיים החלטנו לנסות ולבחור יזם באמצעות מכרז. ערכנו מכרז ובחרנו יזם אולם הבנו שעלול להיות פער גדול מאוד בין מה שהיזמים מציעים בשלב מוקדם זה לבין מה שנוכל לקבל לאחר אישור התב"ע. הבנו שנכון יותר לקחת חברה מנהלת שהיא תייצג אותנו מול העירייה בהתאם לצרכים שלנו, דיירי השכונה, ורק אחרי אישור התב"ע יערך מכרז יזמים, שיוכלו להתמודד ולהציע הצעות מדויקות יותר בהתאם לתב"ע, הצעות שהם יוכלו גם לעמוד בהן".

הוא מוסיף: "חשוב לי לציין שאין לנו התנגדות ליזם כזה או אחר אך אנחנו מאמינים שהתהליך של קידום הפרויקט באמצעות חברה שמייצגת רק את בעלי הדירות ופועלת בשקיפות בהתאם לאינטרסים שלנו נכון יותר ויביא בסופו של דבר למימוש הפרויקט בפרק הזמן המהיר ביותר".

לאחר מינוי חברי הנציגות, התכנסה הנציגות לאסיפה לצורך קבלת החלטה לגבי הזהות של הגורם המקצועי שילווה וייצג את בעלי הדירות. בתום ההצבעה שנערכה נבחרה ברוב קולות החברה לפיתוח והתחדשות עירונית לייצג את בעלי הדירות במתחם.

החברה לפיתוח מייצגת אך ורק בעלי דירות בפרויקטים של פינוי בינוי, החל משלב ההתארגנות וגיבושם תחת המטריה המקצועית שלה ועד לשלב אכלוס הדירות החדשות בבניינים החדשים. החברה מעניקה מעטפת ביצועית רחבה ונותנת מענה לבעלי הדירות בתחום החברתי, הכלכלי, האדריכלי, השיווקי השמאי וההנדסי.

החברה פיתחה ומיישמת את "המודל החברתי" בפינוי בינוי, אשר מיישם ומשלב מרכיבים חברתיים וכלכליים וממזג אותם לכדי תהליך אחד. מטרת המודל הינה למקסם עבור בעלי הדירות את התמורה, תוך הגדלה משמעותית של סיכויי המימוש של הפרויקט.

עד כה אישרה החברה במתווה זה 9 תכניות בינוי ערים (תב"ע) בפרויקטים שונים, מהן אוכלסו בהצלחה גדולה 3 פרויקטים ונוספים נמצאים בשלבי הוצאת היתר, בחירת יזם והתארגנות של בעלי דירות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *