תחנה מרכזית תל אביב. צילום: אביה בן דוד
תחנה מרכזית תל אביב. צילום: אביה בן דוד

מסתמן: אזור התחנה המרכזית יוכרז כנפגע זיהום אוויר

כך הודיעה השרה להגנת הסביבה, בעקבות זיהום האוויר המשמעותי באזור בשכונת נווה שאנן בתל-אביב. מדובר בבשורה לתושבים המתגוררים בסמוך לתחנה ונאבקים לפנות אותה
רותי בוסידן | 15.06.2022

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הכריזה בעקבות זיהום האוויר המשמעותי באזור התחנה המרכזית בתל-אביב במהלך מפגש עם תושבים המתגוררים באזור. "בכוונתי להכריז על התחנה המרכזית כעל אזור נפגע זיהום אוויר, על כל המשתמע מכך, ככל שמשרד התחבורה ועיריית תל-אביב לא יציגו בהקדם תוכנית מפורטת לצמצום זיהום האוויר, עם לוחות זמנים ברורים ומחויבות ליישום", ציינה השרה.

ממטה המאבק לפינוי התחנה נמסר: "אנחנו מברכים את השרה על הצעד הכל כך נדרש הזה וקוראים לה לא להתמהמה ולהכריז באופן מידי על האזור נפגע זיהום אוויר".

תגובת סיעת "אנחנו העיר" בעיריית ת"א-יפו וחברת המועצה שולה קשת: "לא נחגוג ולא נשקוט עד שתכריז על כך באופן רשמי".

זיהום האוויר באזור התחנה המרכזית בתל-אביב הוא גבוה ונרשמות חריגות במקום מהתקנות, כתוצאה מפליטות משמעותיות של כלי רכב דיזל – אוטובוסים בעיקר ומוניות שירות, הפולטים חלקיקים ותחמוצות חנקן. חלקיקי דיזל הוגדרו על ידי ארגון הבריאות העולמי כמסרטנים ודאיים לאדם.

לאור זאת, ומכיוון שהצעדים שננקטו עד כה על-ידי עיריית תל-אביב ומשרד התחבורה לא צפויים להערכת גורמי המקצוע במשרד להפחית את זיהום האוויר ולהביא לסיום החריגות והערכים הגבוהים, שקלה בחודשים האחרונים השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, את האפשרות להכריז על אזור התחנה המרכזית כאזור נפגע זיהום אוויר, לפי הסמכות הקבועה בחוק אוויר נקי.

השרה ערכה מספר דיונים עם גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה וכן עם הגורמים הרלבנטיים במשרד התחבורה ובעירייה, ואף קיבלה מסמך מהעירייה הכולל מידע בדבר צעדים שיש כוונה לנקוט לשם צמצום זיהום האוויר. ואולם מסמך זה לא כלל תוכנית מחייבת ומפורטת, ולא היה בו כדי לשכנע את השרה כי יש מקום להימנע מהכרזה לפי חוק אוויר נקי.

משום כך, השרה פנתה  השבוע לשרת התחבורה, מרב מיכאלי ולראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, וציינה כי "נכון לעת הזאת, ובהינתן מכלול השיקולים הצריכים לעניין, בכוונתי להכריז על התחנה המרכזית כעל אזור נפגע זיהום אוויר, על כל המשתמע מכך בהתאם לחוק אוויר נקי, אלא אם תוצג תכנית מפורטת כאמור לעיל ובצידה מחויבות ברורה ליישומה, כמו גם שאבני הדרך אכן יישומו בלוחות הזמנים הקבועים בתוכנית".

מפגש של תושבות ותושבי דרום תל אביב, עם השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג.

מפגש של תושבות ותושבי דרום תל אביב, עם השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג. צילום: פרטי

השרה זנדברג מציעה התבססות על תוכנית שנכתבה על-ידי הדרג המקצועי במשרד התחבורה והועברה למשרד להגנת הסביבה, הכוללת פעולות לטווח קצר, שיש בהן גם לדעת גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה, כדי להביא לשיפור משמעותי באיכות האוויר באזור התחנה המרכזית, וכן פעולות לטווח ארוך, שסופן בפינוי מלא של התחנה.

"תוכנית זו מחייבת פירוט נוסף וכן מחויבות ברורה של הצדדים הנוגעים לעניין –  משרד התחבורה ועיריית תל אביב – להביא למימושה", ציינה השרה. בין היתר, היא דורשת מהגורמים לקבוע אבני דרך מפורטות וישימות להגעה ליעדים המצוינים בתוכנית, לרבות מתווה לחשמול התחבורה העוברת בסביבת התחנה; תוכנית ברורה למסופים חלופיים והיקף התחבורה בהם; קביעת הגורמים האחראים ליישום כל אחד מהשלבים; לוח זמנים ברור ופירוט התקציבים הנדרשים ומקורם.

השרה להגנת הסביבה הבהירה כי על התוכנית המפורטת והמחויבת להגיע בהקדם, שאם לא כן – היא תשתמש בסמכותה ותכריז על אזור התחנה המרכזית כנפגע זיהום אוויר. "אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה ואני עומדים לרשותכם לצורך שיתוף פעולה בהגעה לתוצאה הרצויה – סביבתית, תחבורתית ועירונית", ציינה.

תגובת סיעת "אנחנו העיר" בעיריית ת"א-יפו וחברת המועצה שולה קשת להצהרת השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, שבכוונתה להכריז על אזור התחנה המרכזית כנפגע זיהום אוויר: "אנחנו מברכים על הצהרתה של השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג שבכוונתה להכריז על התחנה המרכזית כמפגע זיהום אוויר. עם-זאת, לא נחגוג ולא נשקוט עד שתכריז על כך באופן רשמי.

"עליה לנצל את סמכותה מכוח החוק ולא לחכות להמצאת תכנית למיגור זיהום האוויר מצד העירייה, שלא עשתה זאת עד היום, ואף חיבלה בהסכם לפינוי התחנה בדצמבר האחרון. את התחנה צריך לפנות עכשיו. אנחנו קוראים לשרה לצאת בהכרזה באופן מיידי. חיי אדם תלויים בכך.

"דבר אחד ברור בהחלט כבר עכשיו: הכרזת השרה תהיה ניצחון לתושבות ותושבי דרום תל אביב, והרווח הוא של כל אזרחי המדינה. לכולנו מגיע לנשום אוויר נקי".

חברת המועצה שולה קשת. צילום: פרטי

חברת המועצה שולה קשת. צילום: פרטי

שולה קשת, חברת מועצת עיריית ת"א-יפו וממקימות המטה למאבק בתחנה המרכזית: "אחרי שלושה עשורים של מאבק ציבורי, סופסוף גם במסדרונות הממשלה מבינים את מה שכל תושבת ותושב הבינו מזמן. התחנה המרכזית לא יכולה להמשיך לפעול. כולי תקווה שהשרה להגנת הסביבה לא תפקיר אותנו כפי שעשו חולדאי ומיכאלי, אלא תממש את הבטחתה ותכריז בהקדם על התחנה כנפגע זיהום אוויר.  החיים שלנו בידיים שלה".

והיא הוסיפה: "ההצהרה שלה שתכריז על אזור התחנה כנפגע זיהום אוויר היא מבורכת אבל אנחנו מצפות להכרזה על האזור כנפגע זיהום אויר ולא הצהרה אלא הלכה למעשה. רק הכרזה תיאלץ את עיריית תל אביב יפו לפנות את האוטובוסים מהתחנה. השרה צריכה להכריז בצו פורמלי בהתאם לחוק אויר נקי על אזור התחנה כפגוע זיהום אוויר

ממטה המאבק לפינוי התחנה נמסר: "אנחנו מברכים את השרה על הצעד הכל כך נדרש הזה וקוראים לה לא להתמהמה ולהכריז באופן מיידי על האזור נפגע זיהום אוויר. רק הכרזה כזו תבטיח שאכן תוכן תכנית מפורטת עם מחויבות  ליישומה, ולוחות זמנים ברורים. נואשנו כבר מהבטחות על הקרח. עשרות אלפי התושבות והתושבים הגרים סביב התחנה, הילדים במוסדות החינוך הנושקים לתחנה, רוצים כבר לנשום אוויר נקי. כל יום שהתחנה ממשיכה לפעול גוזר את גורלנו למחלות ומוות מוקדם וגם ממרר את חיי הנוסעות והנוסעים בתחבורה הציבורית. ההכרזה הזאת היא תקוותנו האחרונה שממשלת ה'שינוי' אכן תביא את השינוי בנושא הזה".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.