חברת המועצה סיגל ויצמן וח"כ עידית סילמן. צילום: אורי שמש
חברת המועצה סיגל ויצמן וח"כ עידית סילמן. צילום: אורי שמש

חסרים רופאים בארץ? טוסו ללמוד רפואה בחו"ל

בכנס בתל אביב, בו השתתפו יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת ויו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י), הוצגה תוכנית לימודי רפואה של שלוש שנים בחו״ל ועוד שלוש שנים קליניות בארץ, בשיתוף פעולה עם בית חולים של קופת חולים כללית בארץ
רותי בוסידן | 11.01.2022

ביום שלישי השבוע (10.1) צוין יום הרופא –  יום שבו מוקירים תודה לרופאים ולרופאות שמצילים את חיינו ודואגים לבריאותנו יום יום. על רקע מגיפת הקורונה שמלווה אותנו כבר שנתיים, בולטת מצוקת המחסור ברופאים שרק תלך ותחמיר בשנים הבאות אם לא נשכיל לטפל בה. ביום שישי האחרון, התקיים הכנס השנתי של מכינת "מדיקל דוקטור" בתל אביב, בעבור מתעניינים בלימודי רפואה בחו״ל.  בכנס הוצגה תוכנית לימודים של שלוש שנים בחו״ל ועוד שלוש שנים קליניות בארץ, בשיתוף פעולה עם בית חולים של קופת חולים כללית בארץ. התוכנית יכולה אולי לסייע במעט בעתיד למחסור ברופאים בארץ.

בכנס, בראשותו של ד"ר משה כהן , מייסד ומנכ"ל מדיקל דוקטור, השתתפו פרופ' חגי ציון יו"ר ההסתדרות הרפואית וכן פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר. בנוסף, הגיעה ח"כ עידית סילמן, יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות ונציגים מטעם שירותי בריאות "כללית". כמו כן, השתתפו רופאים בינלאומיים ובכירי האוניברסיטאות המובילות בתחום הרפואה באירופה בהם סגן דיקן אוניברסיטת "צ'ראלס" שבצ'כיה, סגן דיקן אוניברסיטת "זאגרב" שבקרואטיה וסגנית דיקן של אוניברסיטת פלצקי אשר יעבירו הרצאות על תוכניות הלימוד שלהם בתחום הרפואה. בנוסף, השתתפו גם סטודנטים ממגוון האוניברסיטאות הקיימות בחו"ל שסיפרו על החוויה של תהליך לימודי הרפואה בחו"ל מנקודת מבט אישית ונתנו מענה על שאלות.

ח"כ עידית סילמן בכנס. צילום: אורי שמש

ח"כ עידית סילמן בכנס. צילום: אורי שמש

פרופ׳ ציון חגי, יו״ר ההסתדרות הרפואית: ״גם היום יש מחסור ברופאים ותוך עשר שנים יהיה מחסור נוסף ברופאים. אנחנו רואים שתוך עשר שנים תהיה ירידה בכוח האדם הרפואי שנובעת מכך שהעלייה מברה״מ המועצת המבורכת שהצילה אותנו הרופאים במדינת ישראל כאשר היו כל כך מעט רופאים והיינו צריכים לעשות המון תורנויות והם הצילו את מדינת ישראל. היום הם פורשים, הם הגיעו לגיל פרישה. זה מעיד על כך שמדינת ישראל מתפתחת במזל ולא בתכנון והנה עכשיו אין רופאים ואנחנו מתחננים בפניכם שתלכו ללמוד רפואה. אנחנו צריכים לתכנן את מערכת הבריאות לטווח הארוך ולא להיזכר פתאום שיש מחסור בmri ו-ct במדינת ישראל. אנחנו חייבים להסתכל על זה גם מבחינת הזדקנות האוכלוסייה. דור המייסדים מגיע לגיל 75 ויותר והיום יש לנו קרוב ל-400 אלף אנשים מעל גיל 75. האנשים האלה הם צרכני בריאות גדולים יותר. פי 3 מהממוצע. זה אומר שאנחנו צריכים הרבה יותר רופאים וזמן להקדיש לאוכלוסייה הזאת. וכשמחשבים את זה באמת יהיה לנו מחסור גדול. המחסור הוא לא רק בארץ אלא גם עולמי".

ח״כ עידית סילמן, יו״ר הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות של הכנסת: ״היום בטח לאור המגיפה שהקפיצה את התחום הבריאותי לקדמת הבמה. הצלחתי לנתק את ועדת הבריאות העבודה והרווחה ולוועדת בריאות במלחמה קשה תוך כדי ההסכמים הקואליציונים. כוח האדם במערכת הבריאות זה אחד האתגרים המרכזיים של מדינת ישראל. אנחנו עוד מעט אכן נכנס לתקופה של חוסר ברופאים ולמעשה אנחנו כבר נמצאים שם. יש התמחויות שבהן משך הטיפול והמענה הוא ארוך מאוד ואת זה אנחנו בתור מחוקקים צריכים לפתור. אנחנו רוצים להוות עבורכם בית שאליו תוכלו לחזור אליו. אנחנו נייצר לכם תקווה כי בסוף גם אתם מייצרים לנו תקווה. אנחנו צריכים אתכם חזרה כאן. אנחנו רואים את בכם את העתיד ואת החזון של מדינת ישראל״.

הכנס השנתי של מכינת "מדיקל דוקטור" . צילום: אורי שמש

הכנס השנתי של מכינת "מדיקל דוקטור" . צילום: אורי שמש

ד״ר אורלי ווינשטיין, סמנכ״לית וראש חטיבת בתי החולים של שירותי בריאות כללית: ״מערכת הבריאות בישראל זקוקה יותר מתמיד לרופאים בעלי רמה מקצועית גבוהה. בימים אלה אנו עומלים על מהלך שישפיע רבות על עתיד הרפואה הישראלית ועל הכשרת הסטודנטים הישראלים לרפואה אשר לומדים בבתי הספר המובילים באירופה כאשר המטרה היא לתת להם כר קליני מהמעלה הראשונה ולוודא שיחזרו לישראל כרופאים עם סיום הלימודים. מדובר במהלך בעל חשיבות רבה לכללית אבל גם למדינה כולה. 14 בתי החולים של כללית, המהווים שליש ממערכת האשפוז בישראל ובולטים ברמתם הרפואית המעולה מתגייסים למען שדרוג באיכות ובבטיחות הטיפול ועובדים בהם טובי הצוותים בארץ.

ד״ר משה כהן, מייסד ומנכ״ל מכינת ״מדיקל דוקטור״ ללימודי רפואה בחו״ל: ״אנו מזהים מגמה מסוכנת מסקרים שעשינו בקרב סטודנטים ישראלים שלומדים בחו״ל על הרצון להישאר ולעבוד בחו״ל ולא לחזור לישראל. מדינת ישראל חייבת להשוות את התנאים לסטודנטים הישראלים הלומדים בחו״ל, לסייע להם ולהבטיח את החזרה שלהם לארץ. הסטודנטים שלומדים בחו״ל הם הטובים ביותר בכיתותיהם ויש להם ביקוש עצום. כיום מרבית הבוגרים החוזרים ארצה נמצאים  בחוד החנית של מערכת הרפואה הישראלית".

חברת מועצת עיריית תל אביב יפו, סיגל ויצמן אהרוני, סיכמה: ״היום הוא יום הצדעה לרופאות ורופאי ישראל על כל הדאגה והמסירות לתושבי מדינת ישראל. ההערכה וההערצה בבית שלנו לרופאים עצומה, שתי בנותי רוצות להיות רופאות בעתיד. מחובתנו לדאוג לסטודנטים שיוצאים ללמוד רפואה בעולם, להלוואה בערבות המדינה, לתעודת סטודנט, לשילוב קל בבתי חולים בארץ. חייבים להחזיר את הרופאים שלנו לארץ״.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.