מצעד הגאווה בתל אביב. צילום: גיא יחיאלי
מצעד הגאווה בתל אביב. צילום: גיא יחיאלי

גאווה תל אביבית

העירייה הודיעה על פתיחת אירועי הגאווה, שבשיאם יתקיים המצעד המסורתי, אליו צפויים להגיע מאות אלפים מהארץ והעולם
רותי בוסידן | 12.05.2022

עיריית תל אביב -יפו הודיעה על פתיחת אירועי הגאווה לשנת 2022, שבשיאם יתקיים מצעד הגאווה המסורתי שמביא אליו מדי שנה מאות אלפי משתתפים מרחבי הארץ והעולם.

המצעד יתקיים ביום שישי, 10 ביוני. הצועדים יחלו את הצעדה בשדרות רוקח בעיר, סמוך לספורטק, וימשיכו עד גבעת המופעים בפארק הירקון, שם תוקם הבמה המרכזית ויתקיימו המופעים המרכזיים של המצעד. לאורך המצעד ילוו את הצועדים משאיות עם מיטב הדיג'ייז מחיי הלילה של הקהילה הגאה בעיר.

ביום המצעד יתוגבר מערך נעים בסופ"ש בסביבת האירוע.

מצעד הגאווה בתל אביב. צילום: גיא יחיאלי

מצעד הגאווה בתל אביב. צילום: גיא יחיאלי

ראש העירייה, רון חולדאי: "לאחר שנתיים של קורונה ששיבשה את השגרה שלנו, אני שמח ונרגש לחזור לאירועי חודש הגאווה במתכונתם המלאה, כשתיירים מרחבי העולם ממלאים את עירנו, ולקיים מצעד גאווה מושקע – שיכלול הזנקה, מצעד צבעוני של משאיות מקושטות ומאות אלפי חוגגים.

"אירועי הגאווה בתל-אביב-יפו הם מסורת ארוכת שנים שבמרכזה מסרים של שוויון וקבלה, ותל-אביב-יפו, שהיא בית חם לכל הקהילות שחיות בה וגאה להיות עיר פורצת דרך ביחס לקהילה הלהט"בית ומקור השראה עולמי, תחגוג ותצעד גם השנה למען המשך המאבק לשוויון מלא של כל אזרח ואזרחית".

במסגרת שלל אירועי הגאווה, שמטרתם לעסוק בסוגיות שונות הנוגעות לקהילה, יתקיימו כנסי בריאות וחינוך, כנס מתגייסים, פיקניק משפחות, רייב נשים ושאר אירועי תרבות. גם פסטיבל הוויגסטוק המיתולוגי יחזור לגן העצמאות.

בנוסף, במהלך החודש כולו יתקיימו על ידי המרכזים הקהילתיים בעיר, בשיתוף המרכז הגאה, אירועי "גאווה בשכונה" ברחבי השכונות בעיר.

הקהילה הגאה, כקבוצת מיעוט שנלחמת לשוויון זכויות, הצליחה במהלך השנים לשנות מציאות ולבנות את עצמה כקהילה חזקה וייחודית בעלת מפעלים תרבותיים עשירים ופורצי דרך. התרבות הגאה פיתחה מסורות מפוארות לאורך השנים, ואלה יבואו לידי ביטוי באירועי הגאווה השנה, אשר יסמלו את "החזרה לגאווה" ויאפשרו למאות אלפי חוגגים להשתתף במפגן של סובלנות, פתיחות, מגוון וקבלת האחר.

מיטל להבי, סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק הקהילה הגאה: "המאבק של הקהילה הגאה לחיים בביטחון ובכבוד בכל מקום בארץ עוד רחוק מלהסתיים. תל-אביב-יפו היתה והינה מגדלור לזכויות הלהט"ביות ולהנכחה שלהן במרחב הציבורי באמצעות הקמת המרכז הגאה הראשון בארץ ומגוון האירועים והפעילויות המתקיימות בעיר כל השנה.  חודש הגאווה ומצעד הגאווה שבשיאו, הפכו למסורת שמבטאת את המחוייבות שלנו להמשיך ולתמוך בשינוי מציאות החיים של הקהילה – ממאבק על זכויותיה ועד להפיכתה לקהילה חזקה שנושאת את דגל הזכויות בשם המגוון המגדרי בפרט ובשם זכויות האדם בכלל".

מנהל המרכז הגאה, תל אביב יפו, רובי מגן הוסיף: "המרכז הגאה פועל במהלך כל השנה על מנת לשבור סטיגמות ולסייע לחברי הקהילה הגאה באמצעות שירותים, כנסים ופעילות הסברתית רחבה שמטרתה להעלות את המודעות בקרב הציבור לסוגיות מהותיות בחיי הקהילה הגאה. אירועי הגאווה, שבשיאם מצעד הגאווה, במסלול המאפשר לקהלים רבים יותר להגיע ולחגוג את העשייה, את התהליך המשמעותי שעשו ועושים חברי קהילה על מנת להוריד מחיצות ולחגוג בגאווה. אנחנו מזמינים את חברי הקהילה מכל רחבי הארץ והעולם, בני משפחתם וכלל הציבור לקחת חלק במגוון הפעילויות, ביניהן הפסטיבל הייחודי בבית אריאלה, מופעים בגן העצמאות וכמובן במצעד של תל אביב יפו שהפך לאחד מהמצעדים החשובים והמשמעותיים בעולם. חג גאווה שמח".

מצעד הגאווה בתל אביב. צילום: גיא יחיאלי

מצעד הגאווה בתל אביב. צילום: גיא יחיאלי

רשימת האירועים:

 יום ההבנ"ה, 17.5 

אירוע יום ההבנ"ה (יום המאבק הבינלאומי בהומופוביה, טרנסופוביה וביפוביה) יתקיים בין גן מאיר לכיכר הבימה, כשיותר מ- 500 בני נוער ישתתפו בסיור בעקבות ההיסטוריה הלהט"בית. האירוע, שיוקדש למשתתפים שנמצאים בגיל ההתבגרות ובזמן העיצוב של הזהות המינית והאישית, יתקיים בשיתוף תנועות הנוער בעיר, מחלקת הצעירים בעיריית תל אביב- יפו, ארגון  איגי והמרכז הגאה.

בשלה מארחת, 21.5

אירוע הגאווה של קבוצת הנשים המבוגרות הפועלת במהלך כל השנה תחת פעילות המרכז הגאה.

 פסטיבל 'זאתרבות', 26-28.5

פסטיבל אמנות ייחודי, במסגרתו יתקיימו לאורך 3 ימים תערוכות אמנות עכשווית. כלל חללי הספרייה העירונית "בית אריאלה" יעמדו לרשות אמנים ותיקים ואמנים בראשית דרכם לעשייה אמנותית מגוונת ועשירה, כשבין היתר יוצבו ויוצגו יצירות אמנות ומחול, מיצבים, מופעי סטנד אפ ומוסיקה ויתקיימו פאנלים בנושאים שונים העוסקים בתרבות גאה.

כנס בריאות, 26.5

אירוע של הרצאות, סדנאות, שולחנות עגולים ופעילויות בנושאי הבריאות החשובים ביותר. לאורך ההיסטוריה חברי הקהילה הגאה נאלצו לפנות למקורות לא פורמליים לקבלת שירותי בריאות הגוף והנפש, כאשר מפרוץ מגפת האיידס בשנות ה-80 ועד היום, חלק מנושאי רפואת הלהט"ב נדחקים לשולי עולם הרפואה ואינם מקבלים מענה ראוי. נושאים אלה ואחרים יועלו במסגרת הכנס, בו ייקחו חלק דמויות מפתח בעולם הבריאות בכלל ובריאות להט"ב בפרט.

כנס חינוך, 26.5

האירוע יתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות, בשיתוף עם השירות הפסיכולוגי החינוכי העירוני וארגוני החינוך של הקהילה הגאה. הכנס מיועד לצוותים חינוכיים משלל המסגרות והגילים, ומטרתו להציף סוגיות ותופעות העולות בהקשר לקהילה הגאה בסביבות חינוכיות.

פיקניק משפחות 28.5

פיקניק המשפחות, שהפך למסורת בחודש הגאווה, הוא אירוע מרכזי למשפחות וילדים מהקהילה הגאה, בו משתתפים מאות תושבי העיר. הפיקניק החגיגי פתוח למשפחות משלל גווני הקהילה הגאה, ובמסגרתו יתקיימו הופעות והפעלות ומתקנים לילדים ותוצב בו עמדה לרישום זוגיות שוויונית בעירייה.

העולם שייך למבוגרים.ות- מסיבת גאווה לגיל השלישי, 1.6

אירוע השיא השנתי למבוגרי ומבוגרות הקהילה הגאה, ובמרכזו בניית קהילה להט"בית בגיל השלישי. על גג בניין העירייה נחגוג את מורשת מבוגרי הקהילה הגאה עם מוזיקה, כיבוד ושתייה. באירוע יוצגו תוצרי פרויקט התיעוד הייחודי שנוצר השנה בנושא חברי הקהילה מהגיל השלישי, אשר מבטא את ההיסטוריה האישית ואת המאבקים שנאלצו להתמודד עמם בצעירותם.

הפרלמנט של גילה – אירוע לנשים בקהילה הטרנסג'נדרית, 1.6

ערב לזכרה של גילה גולדשטיין ז"ל, שהייתה מסמלי הקהילה הטרנסג'נדרית של העיר תל אביב-יפו והחברה הישראלית כולה. גילה ייסדה וקיימה "פרלמנט", במסגרתו נפגשו נשים טרנסג'נדריות ועיצבו לעצמן חיי קהילה מחתרתיים. בערב זה,  שיתקיים בבית הקפה "הסטריטס" שברחוב קינג ג'ורג', נחייה מחדש את הפרלמנט של גילה, שמסמל העצמה ואומץ בקרב א.נשים על הקשת הטרנסג'נדרית, ונדון בקידום והמשך העצמת קהילה וחיזוק תחושת בטחונה בעיר.

כנס מתגייסים לקהילה הגאה, 2.6

לראשונה יקיים המרכז הגאה כנס הכנה לשירות הצבאי לנוער מהקהילה הגאה. בכנס, שיתקיים בתיאטרון הבימה, ייחשפו בני הנוער לזכויותיהם כחיילים להט"בים בצה"ל, ושיאו יהיה בפאנל בהשתתפות חיילות וחיילים בצה"ל מכלל קשת הקהילה הגאה. בכנס יוצבו עמדות של תנועות הנוער בתל אביב-יפו, עמדות של ארגוני הקהילה הגאה ועמדות הסברה של צה"ל ובסיומו יחולק זכותון לחייל/ת הלהט"ב ושי למתגייס/ת.

האירוע יתקיים במעמד ראש העיר תל אביב-יפו ובכירים מהמערכת הצבאית, לרבות ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר ומפקד יחידת מיטב. את הכנס תחתום הופעה של זמרת המשרתת בצה"ל – אלה-לי להב.

 פסטיבל תיאטרון גאה, 3-9.6

הפסטיבל יתקיים בהבימה ויופק על ידי תיאטרון המשולש מיסודו של המרכז הגאה שהושק בשנה האחרונה. במסגרת הפסטיבל יועלו הצגות והופעות תיאטרון העוסקות בסוגיות של הקהילה אשר הופקו על ידי חברי הקהילה הגאה. הרכב מקצועי גאה ראשון זה העלה כבר ארבע הפקות חדשות ומקוריות עם תכנים בועטים וייחודיים לקהילה הגאה.

פסטיבל הדראג ויגסטוק WIGSTOCK, 8.6

הפסטיבל יתקיים בגן העצמאות ויעניק במה לאמני ואמניות הדראג (דראג קינגס & קווינז). מדובר באירוע חשוב ומסורתי בקהילה הגאה הגלובלית ושמו נגזר מהמילה פאה – Wig. האירוע מהווה נקודת גאווה מרכזית במאבקים של הקהילה בישראל עוד מהיווסדותו בשנת 1998, כאשר שוטרים פיזרו את משתתפי האירוע מגן העצמאות בעודם עוטים כפפות מחשש מנגיף ה-HIV.

wake up TLV, 9.6

מסיבת מרכזית גדולה המיועדת לנשים. מטרת המסיבה, שתתקיים בגן העצמאות, היא להיות מרחב בטוח ומזמין עבור נשים משלל קצוות הקהילה הגאה.

 

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.