גדי טונס מוביל סיור בהליכות גיין על התחנה המרכזית עם שולה קשת
גדי טונס מוביל סיור בהליכות גיין על התחנה המרכזית עם שולה קשת. צילום: פרטי

הכירו את התל אביבי שעבר מרוטשילד פינת שינקין לנווה שאנן

גדי טונס הוא פעיל חברתי שמעורב במאבק לפינוי התחנה המרכזית החדשה. ולמרות שהוא מגדיר את נווה שאנן כשכונה הכי קשה בתל אביב, הוא מוצא בה גם לא מעט יתרונות
רותי בוסידן | 27.07.2022

גדי טונס, בן 44, נשוי + תינוקת + 5 חתולים, סמנכ"ל פרוייקטים ולקוחות בחברת, Idomoo שמפתחת פלטפורמה לווידאו פרסונלי גר בשכונת נווה שאנן, ברחוב הגדוד העברי, ליד התחנה המרכזית. פעיל במאבק לפינוי התחנה המרכזית מנווה שאנן.

איך הגעתם לנווה שאנן?

"לפני כן גרנו ברוטשילד פינת שינקין, מה שנקרא 'מאיגרא רמא לבירא עמיקתא'… אני גר בשכונה שנה וקצת. הגעתי אליה כי כשבן זוגי ואני התחלנו תהליך פונדקאות בחו"ל שכרוך בעלויות מאוד גבוהות, הבנו שלא נוכל להישאר במרכז העיר, במיוחד לאור יוקר מחירי הדיור המאמירים. אין לנו רכב, וטוב לנו ככה, וחיפשנו מקום שהוא מספיק קרוב למרכז העיר כי כחלק מקהילה הגאה חשוב לנו לגור במקום שהוא פלורליסטי ושהבת שלנו תרגיש בו הכי טבעי שבעולם".

גדי טונס עם בתו

גדי טונס עם בתו. צילום: בן כהן – מגפון ניוז

מה היתרונות של השכונה?

"זו שכונה קשה, הכי קשה בתל אביב ואולי הכי קשה בארץ. לא שמעתי על עוד שכונה שיש בה 32 בתי זונות שעובדים בפרהסיה ושעבריינים משתלטים על רחובות שלמים ומשליטים בהם טרור. היתרונות שלה הם שיש פה תושבים נחושים שרוצים לשנות למרות הקשיים שראש העיר מערים עליהם. מלבד זאת יש פה חבר'ה צעירים רבים, ויש מגוון אנושי רחב. גייז (בכל בניין יש כמה דגלי גאווה), זוגות סטרייטים, מבקשי מקלט, תושבים ותיקים ועוד".

מה הבעיות של השכונה?

"יש לשכונה בעיה עיקרית אחת וקוראים לה רון חולדאי שמזניח במכוון את השכונה. בגלל המדיניות שלו השכונה היא אקס טריטוריה וחוקי המדינה לא חלים עליה. אם הוא רק היה טורח לפעול, בתי הזונות היו נסגרים מחר בבוקר וכל הפעילות העבריינית הייתה יוצאת מהשכונה. אבל חולדאי מעדיף שכל הבעיות יתנקזו בשכונה אחת. לטאטא את הכל מתחת לשטיח.יש פה 9 חמולות ששולטות בשכונה, דרי רחוב רבים שאינם מטופלים ויש פה את זיהום האוויר החמור ביותר בארץ על פי המשרד להגנת הסביבה), שחולדאי מכחיש אותו. בסופו של דבר מי שנפגע זה החלשים. הקשישים והילדים הקטנים. יש פה גן ילדים 5 מטרים מהתחנה המרכזית והם נושמים כל יום פיח לריאות. אבל את חולדאי זה לא מעניין".

גדי טונס בדיון בכנסת בנושא דרום תל אביב

גדי טונס בדיון בכנסת בנושא דרום תל אביב. צילום: פרטי

ספר על הפעילות החברתית שלך ועל הפעילות שלך בנושא פינוי התחנה המרכזית.

"לפני שקניתי פה את הדירה לא חשבתי שזיהום האוויר הוא כל כך חמור. לא תיארתי לעצמי שהעירייה לא תדאג לבריאות תושביה. נכנסתי לאתר של המשרד להגנת הסביבה ולמדתי איך לקרוא את הנתונים. הבנתי שהמצב חמור והתחלתי לפעול. פנינו גם למשרד התחבורה וגם למשרד להגנ"ס שמיד נרתמו, ורק אצל העירייה נתקלנו בקיר. זה די מטריד, כי העירייה היא זו שאמורה לעשות את המאבק עבורנו, התושבים. יש שם אנשים שמקבלים משכורת בשביל זה ואילו אנחנו צריכים להאבק בזמננו הפנוי. בגלל שהבריאות של המשפחה שלי תלויה בזה, החלטתי שאני לא מוותר. הבת שלי משתעלת כל יום. בשנה הבאה אני מוציא אותה לגן מחוץ לשכונה. הצטרפתי למטה למאבק בתחנה המרכזית, ואנחנו קבוצה גדולה של תושבים מודאגים שפועלת בכל החזיתות האפשריות כדי שהעירייה תפסיק להכשיל את פינוי התחבורה ותאפשר לתושבים את הזכות הבסיסית ביותר, לנשום אוויר נקי. הגשנו עתירה מנהלית נגד חולדאי יחד עם האגודה לזכויות האזרח ומגמה ירוקה, וכרגע אנחנו מחכים להתפתחויות בנושא".

האם יש פעילויות קהילתיות נוספות שאתה מעורב בהן?

"אני מעורב יחד עם מוטי כ"ץ, מאיר אליאל רבינוביץ' ואביבה שמש בהנהגת דרום תל אביב בקריז, ואנחנו הולכים להגיש בקרוב בג"צ נגד חולדאי והמשטרה על מה שקורה בשכונה. בנוסף, ניסינו לקדם מול העירייה רעיונות להפיכת השכונה להליכתית יותר, להפוך אותה לירוקה יותר, היות וזו השכונה עם הכי פחות רכבים לנפש בכל תל אביב, אבל בינתיים לא התקדם כלום. היינו שמחים אם לעירייה היה קצת יותר חזון בנושא היפוך הפירמידה ולא רק מס שפתיים. היפוך הפירמידה לא צריך להסתפק ביצירת מרחבים לאופניים חשמליים וקורקינטים אלא גם מרחבים נעימים להליכה ושהות ברחוב, כולל הצללה משמעותית על ידי עצים רבים. היפוך הפירמידה גם צריך לקחת בחשבון את התושב שרוצה להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית ולהקל עליו. העירייה לא מהווה דוגמא בזה בכלל. לחולדאי יש 3 רכבים אם אני לא טועה, והוא מגיע לעבודה ברכב. ככה לא נותנים דוגמא אישית. מישהו בדק עם התושבים לאן הם צריכים להגיע כל יום? מה הצרכים שלהם? מה היה גורם להם להפטר מהרכב?".

גדי טונס בדיון בכנסת בנושא דרום תל אביב. צילום: פרטי

גדי טונס בדיון בכנסת בנושא דרום תל אביב. צילום: פרטי

מדוע חשוב לך להיות פעיל חברתי?

"הסתובבתי הרבה בעולם והייתי בערים גדולות מתל אביב בהרבה ומשום מה שם אין כאוס תחבורתי, הערים נראות יותר טוב אסתטית ותושבים רבים יכולים להסתדר בלי רכבים. אני חושב שהעיר שלנו יכולה לשאוף ליותר".

מהו האני מאמין שלך?

"אני מאמין שלכל אחד מגיע לנשום אוויר נקי ולחיות את חייו בכבוד, ברווחה ועם ביטחון אישי, לא משנה מאיזה מצב סוציו-אקונומי הוא, מה צבע העור שלו ובאיזו שכונה הוא גר".

 

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.