בנין עיריית תל אביב, הבריכה והמזרקות. צילום: רונן מחלב
בנין עיריית תל אביב. צילום: רונן מחלב

עיריית תל אביב תקיים אירועים בהפרדה מגדרית מגיל שלוש

על פי פרסום בעיתון הארץ, באחד האירועים המסובסדים הובהר ש"לא תותר כניסה לבנות מגיל שלוש", ואירוע אחר יוגבל ל"רווקות מגיל 12". התשלום על הפעילויות: עשרה שקלים על הצגות ומסיבות בריכה, ו–70 שקלים על טיולים מחוץ לעיר
מערכת תל אביב אונליין | 25.07.2022

עיריית תל אביב־יפו תקיים הקיץ שורה של אירועי פנאי לציבור הדתי והחרדי בהפרדה מגדרית בין בנים לבנות מגיל 3, והגבלת ההשתתפות ל"רווקות מגיל 12", כך פורסם בעיתון הארץ.

האירועים מוצעים במחירים מסובסדים, וחלקם יתקיימו מחוץ לעיר — בפארקי מים, בשיט בכנרת ובתפילות בקברי צדיקים. ההפרדה המגדרית מנוגדת להצהרות העירייה עד לאחרונה, לפיהן היא אינה מאפשרת "הפרדה בין נשים לגברים באירועים במרחב הציבורי".

המחלקה לתרבות תורנית בעיריית תל אביב־יפו הפיצה לאחרונה חוברת פעילויות שייערכו בחופשת הקיץ. חלק גדול מכ–25 האירועים מתקיימים בהפרדה מגדרית מלאה. "הצגות לכל המשפחה" ייערכו במועדים שונים לשני המינים, ואילו ההשתתפות בפעילות בבריכה תוגבל לגברים וילדים או לנשים ובנות.

"לא תותר כניסה לבנות מגיל 3", מבהירה המודעה הפונה ל"גברים ובנים". במודעה אחרת, המזמינה ל"יום מרגוע בבריכה עם סרט", נכתב כי הכניסה מותרת ל"רווקות מגיל 12". ההפרדה המגדרית נשמרת גם בחוגים; חלקם מציעים כושר וקפוארה לבנים, ודרמה ותרפיה עם בעלי חיים לבנות.

התשלום על הפעילויות נמוך במיוחד: עשרה שקלים על הצגות ומסיבות בריכה, ו–70–75 שקלים לטיולים מחוץ לעיר (שחלקם מתקיים גם כן בהפרדה). אירוע אחר — "יום מרגוע בצפון" — מציע שיט בכנרת וביקור בקברי צדיקים בטבריה וחצור, כולל ארוחת צהריים במסעדה, בעלות של 160 שקלים. לפי בכיר בעירייה, הרשות המקומית מעולם לא תמכה בפעילות מחוץ לגבולות המקומיים. "המטרה היא לעבוד בתוך העיר, לא מחוצה לה", הסביר.

מודעה בעלון עם פירוט אירועים בתל אביב

מודעה בעלון עם פירוט אירועים בתל אביב

לדברי מקור משפטי הבקיא בתחום, "התייחסות לילדות בנות 3 כמפגע צניעות פוטנציאלי עד כדי אי־התרת כניסתן לאירוע אינה רק בלתי חוקית בעליל, אלא גם מהווה מראה מבהילה לתפיסה קיצונית חדשה שלא קשורה לתפיסה דתית או הלכתית". הוא הוסיף כי מדובר "בסחף שהולך ומתרחב בחסות פעילים קיצוניים, אשר פוגע בחברה הדתית עצמה".

"המשפט בישראל מכיר בזמני רחצה נפרדים בבריכות", אומרת ד"ר יופי תירוש, משפטנית מאוניברסיטת תל אביב, "אבל הפיכת פעוטות בני 3 ליצורים מיניים שעלולים לפתות ולהתפתות היא דוגמה מדאיגה של מגמת ההקצנה. לא רק שעיריית תל אביב־יפו מפרה את החוק, אלא שהיא שותפה פעילה לעיצוב נורמות צניעות והפרדה קיצוניות, שמסנדלות את הציבור הדתי, שאין לו כל קושי להביא ילד בן 5 לשעות הרחצה של נשים או למופע תיאטרון לבנות".

בעבר הצהירה העירייה כי היא אינה מאפשרת "הפרדה בין נשים לגברים באירועים במרחב הציבורי", אך הפעם שינתה את עמדתה ומסרה כי "אין כל פגם — מהותי או משפטי — בקיום האירוע באופן ייעודי לנשים ונערות". עוד טענה ש"מיותר לציין כי בעיר נערכים אירועים בהפרדה לעתים נדירות".

מודעה בעלון עם פירוט אירועים בתל אביב

מודעה בעלון עם פירוט אירועים בתל אביב

בתשובה לפנייה של ארגון "ישראל חופשית" לפני כשנה, מסרה העירייה כי "על פי חוק, המרחב הציבורי חייב להיות נגיש ופתוח לכולם", והתחייבה ש"לא נאפשר מצב בו נאסרת על בני אדם גישה לחלק מהמרחב הציבורי". בתגובה ציטטו גם דברים שאמר בעבר ראש העיר רון חולדאי, כי תל אביב תמיד מובילה "בכל הקשור לשמירה על זכויות האדם, שוויון ושוויון מגדרי בפרט". לפני כשלושה חודשים חזרו ואישרו בעירייה, בתגובה לפנייה נוספת, כי "לא חל כל שינוי במדיניות העירייה (שלא לאפשר קיום אירועים בהפרדה)".

בעלון האירועים מופיעות ברכות של סגן ראש העיר זבולון ושל מנהל המחלקה לתרבות תורנית בשכונות מנשה עובדיה, לצד תמונותיהם. לפי מקור בעירייה, העלון הוא "קידום פוליטי של ש"ס על חשבון כסף ציבורי".

"הארץ" פנה בבקשת תגובה לעוזרו של זבולון, בנימין אשר, שהפנה לדוברות העירייה. מהעירייה נמסר בעניין זה כי "מדובר בתקלה שלא תקרה שוב".

כמו רשויות מקומיות אחרות, גם בתל אביב מתבססים על עמדת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אביחי מנדלבליט, שקבע ב-2019 כי רשויות מקומיות יכולות לקיים בתנאים מסוימים הפרדה מגדרית באירועי פנאי ובידור. אלה כוללים בין השאר בחינה של קהל היעד ואופי האירוע, האם ההפרדה נעשית מרצון והאם היא חיונית. בהקשר זה נכתב כי אירועים המיועדים לילדים או משפחות מעוררים קושי גדול בהצדקת ההפרדה.

מודעה בעלון עם פירוט אירועים בתל אביב

מודעה בעלון עם פירוט אירועים בתל אביב

מהעירייה נמסר בתגובה כי: "האירועים לא מתקיימים במרחבים הציבוריים, ורובם הם אירועי רחצה בבריכות המתקיימים לאורך השנים, על פי חוק, כחלק משמירה על הסטטוס קוו והאיזונים בין צורכי התושבות והתושבים, במספר שעות מצומצם ובחלק קטן מהבריכות בעיר. לפי חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, ישנה חשיבות לכמות האירועים הנערכים בהפרדה, מתוך כלל האירועים. מקבלת את כולם — חרדים, חילונים, מסורתיים, ערבים, להט"בים ועוד — המוצאים פה את מקומם. הקהילה הדתית היא חלק אינטגרלי מהעיר. מדובר בקומץ אירועים מסובסד, מתוך מאות אלפי אירועים מסובסדים וחינמיים הפתוחים לקהל הרחב, המתקיימים ברחבי העיר".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

רק דתיים מעניין אותם אבל הפרדה מגדרית אצל ערבים זה עובר

השתגעתם? זה כמו חקירה אמריקאית בעינויים בגואנטמנו