הפרויקט במתחם התחנה המרכזית הישנה בת"א. הדמיה: משה צור אדריכלים
הפרויקט במתחם התחנה המרכזית הישנה בת"א. הדמיה: משה צור אדריכלים

יצא לדרך מתחם מגורים על שטח התחנה המרכזית הישנה

חברת לוינשטין, שתבנה יחד עם שיכון ובינוי באחד מארבעת המתחמים בתחנה, דיווחה כי קיבלה את ההיתר לאחר שלא הוגשו התנגדויות לתב"ע שחלה על השטח. במתחם ניתן יהיה לבנות כ-600 דירות מתוך 1,333 הדירות המתוכננות
מערכת תל אביב אונליין | 28.06.2023

התקדמות נרשמה באחד הפרויקטים המתוכננים על שטח התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, שצפויה בסופו של דבר להפוך למתחם מגורים ומסחר ענק שיכלול למעלה מ-1,000 דירות חדשות.

חברת לוינשטין דיווחה לבורסה כי קיבלה היתר הריסה ראשון במסגרת פרויקט שהיא מתכננת לבנות יחד עם חברת שיכון ובינוי על אחד מארבעת המתחמים בשטח התחנה. זאת לאחר שלתב"ע (תוכנית בניין עיר) שחלה על שטח התחנה לא הוגשו התנגדויות – ולכן היא צפויה לקבל בקרוב אישור מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל אביב-יפו.

מדובר במתחם 1 – "מתחם בת שבע" – אחד מארבעה מתחמי איחוד וחלוקה שאושרו בתוכנית התחנה המרכזית הישנה בפברואר 2020, ושמכוחם ניתן לאשר תוכניות מפורטות בסמכות ועדה מקומית. על פי התב"ע, ניתן יהיה לבנות במתחם 1 כ-600 דירות וכ-60 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה. עם אישור התוכנית, יוסרו המגבלות להוצאת היתרי בנייה במתחם.

עם קבלת היתר ההריסה, מתכננות לוינשטין ושיכון ובינוי להתחיל את עבודות ההריסה של המבנה המרכזי במתחם – בניין "להב". מדובר במבנה בן שלוש קומות, אשר הוקם בשנת 1949 ושימש בעיקרו את חברת להב הוותיקה, העוסקת בתחום כלי נשק. המבנה פונה בשנים האחרונות משוכריו.

במתחם קיימים שני מגרשים: באחד זכויות לבניית שטחי תעסוקה בהיקף של כ-56 אלף מ"ר, הכוללים 3 קומות מסחר מעל קומות חניון ומעליהם קומות משרדים. החברות מקדמות את התכנון במגרש בשיתוף עם משרד האדריכלים משה צור. במגרש השני החברות כבר השלימו את התכנון עבור הקמה של כ-600 דירות, מתוכן כ-117 יחידות דיור בהישג יד, וכן בניין משרדים בן 8 קומות. תכנון המגרש מבוצע על ידי משרד האדריכלים יסקי מור סיון והוא כולל גם מטלה ציבורית של שימור בית הבאר.

הפרויקט במתחם התחנה המרכזית הישנה בת"א. הדמיה: משה צור אדריכלים

הפרויקט במתחם התחנה המרכזית הישנה בת"א. הדמיה: משה צור אדריכלים

תוכנית התחנה המרכזית הישנה אושרה למתן תוקף בפברואר 2020 והיא כוללת בנייה של כ-1,333 דירות, כאשר 138 יחידות דיור מיועדות להשכרה ארוכת טווח. בנוסף, התוכנית כוללת כ-150 אלף מ"ר של שטחי מסחר, תעסוקה ומשרדים, לצד שטחי ציבור נרחבים בארבעה מתחמים נפרדים. ההחלטה לאפשר לחלק מהדירות לשמש דיור להשכרה ארוכת טווח התקבלה באמצע 2109, אז נקבע כי כ-30% מכלל הדירות יוגדרו "דיור מיוחד", כלומר דיור בהשכרה ארוכת טווח, דיור מוגן, או מעונות סטודנטים. השינוי בוצע על רקע הצורך הגובר בדיור בהשכרה ארוכת טווח בעיר.

קידומה של התוכנית במתחם השומרון שבשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב – בין הרחובות מנחם בגין במערב, הגדוד העברי בדרום, הנגב בצפון ורחוב סלומון במזרח – התעכב בשל מחלוקות ארוכות בין בעלי הקרקעות הפרטיים הרבים באזור. המתחם משתרע על שטח של 78 דונם והוא ממוקם באחת מעתודות הקרקע הפנויה הגדולות והאחרונות שנותרו בעיר.

התוכנית מחלקת את השטח לארבעה מתחמי תכנון, כאשר המבנים לאורך רחוב בגין יתאפיינו בבנייה גבוהה התואמת את המשך המע"ר במגדלים עד 35 קומות, חלקם בשילוב עד 40% מגורים אשר יכללו חזית מסחרית. המבנים שיפנו לצד רחוב הגדוד העברי יתאפיינו בבנייה למגורים – חדשות טובות לדיירים הצעירים באזור, כאשר כל קומות הקרקע יהיו בשימושים מסחריים או ציבוריים.

קטגוריות: נדל״ן ותכנון

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"ההחלטה לאפשר לחלק מהדירות לשמש דיור להשכרה ארוכת טווח התקבלה באמצע 2109"
בעוד 86 שנה הם יחליטו 🤣